| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Biegli rewidenci: stare zasady zdobywania uprawnień zawodowych obowiązują do 5 czerwca 2013 r.

Biegli rewidenci: stare zasady zdobywania uprawnień zawodowych obowiązują do 5 czerwca 2013 r.

Kandydat, który nie zakończy postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta do 5 czerwca 2013 r., aby uzyskać tytuł zawodowy, musi ponownie zdać egzaminy.

Około 7,8 tys. kandydatów na biegłych rewidentów, którzy rozpoczęli postępowanie kwalifikacyjne przed 6 czerwca 2009 r., ma cztery lata od tej daty na zdobycie uprawnień biegłego rewidenta na dotychczasowych zasadach.

Jeżeli nie uczynią tego do 5 czerwca 2013 r., będą musieli rozpoczynać postępowanie od nowa na zasadach wprowadzonych nową ustawą o biegłych rewidentach. Takie stanowisko przedstawiło Ministerstwo Finansów w piśmie z 3 lutego 2010 r. (nr DR7/033/47/SAG/DR-218) do przewodniczącej komisji egzaminacyjnej.

Resort wyjaśnił również, że czteroletni okres przejściowy (tj. do 5 czerwca 2013 r.) odnosi się do wymagań kwalifikacyjnych dla kandydatów na biegłych rewidentów, określonych w uchwale nr 154/11/2004 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z 20 kwietnia 2004 r. Wymagania kwalifikacyjne zostały tam przedstawione z podziałam na dziesięć przedmiotów egzaminacyjnych. W piśmie zostało więc wyjaśnione, że w okresie przejściowym Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zobowiązana jest przeprowadzić egzaminy, uwzględniając wszystkie przedmioty egzaminacyjne, ustalone według wymagań kwalifikacyjnych określonych w przepisach obowiązujących przed 6 czerwca 2009 r. Jednak tryb ich przeprowadzania powinien być zgodny z tym określonym w rozporządzeniu z 9 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta (Dz.U. z 2010 r. nr 6, poz. 36).

Jak przyznaje Ministerstwo Finansów, zmiany w przedmiocie wydłużenia okresu przejściowego mogą zostać uwzględnione jedynie przy nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach. Zostałyby wówczas wzięte pod uwagę obiektywne przyczyny opóźnienia postępowania kwalifikacyjnego, związane z powołaniem komisji egzaminacyjnej i wydaniem przepisów wykonawczych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »