| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Czy opinię biegłego rewidenta można zmieniać za pomocą aneksu lub erraty

Czy opinię biegłego rewidenta można zmieniać za pomocą aneksu lub erraty

Pracuję na stanowisku samodzielnej księgowej w dużej firmie produkcyjnej. Moje pytanie dotyczy kwestii badania sprawozdania finansowego, a konkretnie – opinii wystawianej przez biegłego rewidenta po przeprowadzonym badaniu. Czy konieczne jest korygowanie tej opinii, jeżeli w naszej jednostce po zakończeniu badania, ale przed jego zatwierdzeniem, wystąpiły zmiany? Zmiany te mają istotny wpływ na kształt zbadanego już sprawozdania finansowego. Czy w takim przypadku można zastosować aneks lub erratę, czy też musi być napisana nowa opinia?

RADA
Jeżeli po wyrażeniu opinii przez biegłego rewidenta, ale jeszcze przed zatwierdzeniem bilansu, zaistniały zdarzenia, które mogą mieć istotny wpływ na zbadane już sprawozdanie finansowe, to firma ma obowiązek zawiadomić o tym biegłego rewidenta. Pod jego kontrolą należy zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich poprawek w księgach rachunkowych roku, którego te zmiany dotyczą. Biegły rewident unieważni wówczas wydaną wcześniej opinię. Unieważnienie opinii przez biegłego rewidenta zobowiązuje go do wydania nowej. Nie ma natomiast możliwości skorygowania opinii za pomocą dołączenia do niej aneksu lub erraty. Aneksem można wnieść zmiany jedynie w raporcie z przeprowadzonego badania.
UZASADNIENIE
 Zgodnie z treścią art. 54 pkt 1 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki jest zobowiązany do poinformowania biegłego rewidenta, który zbadał jej sprawozdanie finansowe, o tym, że zaistniały zdarzenia, które mają istotny wpływ na badane sprawozdanie. Jeżeli w wyniku tych zdarzeń sprawozdanie finansowe nie przedstawia wiarygodnego i rzetelnego obrazu sytuacji finansowej i majątkowej oraz wyniku finansowego jednostki, należy dokonać odpowiednich korekt w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym.
Otrzymanie przez biegłego rewidenta informacji o tych zdarzeniach po wyrażeniu opinii o sprawozdaniu finansowym obliguje go do zbadania nowych okoliczności. Powinien on unieważnić poprzednią opinię i po zakończeniu badania wyrazić nową. Powinien również za pomocą aneksu wnieść zmiany do raportu z przeprowadzonego badania.
 
UWAGA!
Opisane postępowanie nie dotyczy sytuacji, gdy w wyniku zdarzeń po dniu bilansowym istnieje zagrożenie, że założenie kontynuacji działalności nie jest nadal zasadne. W konsekwencji takiego faktu należy fundamentalnie zmienić stosowane zasady rachunkowości, na podstawie których zostało sporządzone sprawozdanie.
Warto również podkreślić, że nowa opinia z przeprowadzonego badania powinna zawierać niezbędne wyjaśnienia dotyczące zaistniałych zmian.
 
Przykład
Objaśnienia do nowej opinii mogą brzmieć następująco:
„Niniejsza opinia unieważnia wyrażoną poprzednio pod datą............... opinię, dotyczącą sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2005, w którym bilans po stronie aktywów i pasywów zamyka się sumą..............., zaś rachunek zysków i strat wykazuje zysk/stratę w wysokości.................. Nasza opinia z dnia......... nie uwzględniała skutków istotnych zdarzeń, polegających na tym, że............... Informacje o nich otrzymaliśmy od kierownika jednostki po wyrażeniu opinii, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2005”.
Stanisław Woźniak
specjalista w zakresie finansów i controllingu
 
• art. 54 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK