| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego

Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego

Prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych przez księgowego lub inną osobę uprawnioną jest niezbędne do przepisowego prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy ten czynnik zawodzi pojawiają się sankcje zarówno cywilne, jak i karne dla zarządzających oraz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za nierzetelnie prowadzenie ksiąg.

Nowe zasady świadczenia usług księgowych w UE w 2016 r.

Od 1 stycznia 2015 r. k. k. s. wyróżnia nowy rodzaj wykroczenia skarbowego jakim jest niezłożenie do urzędu skarbowego w określonym ustawowo terminie sprawozdania finansowego, opinii i raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Niewywiązanie się z obowiązku złożenia w/w dokumentów grozi karą grzywny za wykroczenie skarbowe ( art. 80b k.k.s.). Kara grzywny w tej sytuacji może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Natomiast w sytuacji popełnienia przestępstwa skarbowego od 2015 r. kara grzywny została ustalona tj. od 10 do 720 stawek dziennych. Na skutek wprowadzenia tego przepisu, ustawodawca zdefiniował czym są niezbędne dokumenty, tak aby podatnik miał jasno sprecyzowane, kiedy wypełnił zobowiązanie, czy dokumenty, które złożył są odpowiednie czy też jest narażony na karę grzywny.

Niezależnie od przyjęcia przez księgowego odpowiedzialności na piśmie czy też nie, za nieprawidłowości w księgach rachunkowych odpowiada zarówno cywilnie jak i karnie, co wymusza na nim szczegółowe, sumienne oraz dokładne prowadzenie wszelkich rejestrów/ksiąg skarbowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK