| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Potrzebne jednolite zasady dla biegłych w Unii

Potrzebne jednolite zasady dla biegłych w Unii

W 2009 roku Komisja Europejska podejmie decyzję, czy zobowiązać biegłych do stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.


Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Rachunkowości i Usług Atestacyjnych (IAASB) pracuje nad uporządkowaniem Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF). Zadaniem tych działań (tzw. Clarity Project)jest stworzenie czytelnych standardów, a przede wszystkim jasne rozgraniczenie wymogów i zaleceń.

Po zakończeniu tych prac, co powinno nastąpić do końca 2008 r., Komisja Europejska podejmie decyzję o ewentualnym przyjęciu MSRF do stosowania w krajach unijnych.

Roman Seredyński, biegły rewident, prezes Europejskiego Centrum Audytu, potwierdza, że Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej są aktualnie przedmiotem intensywnych prac nad ich uporządkowaniem w celu ewentualnego przyjęcia ich do stosowania w krajach Unii Europejskiej. W Polsce w chwili obecnej biegli rewidenci badają sprawozdania finansowe w oparciu o normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta, które zostały opracowane przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.

- Warto podkreślić, że w swoich ramowych założeniach polskie normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta bazują właśnie na międzynarodowych standardach - wyjaśnia nasz rozmówca.

Ekspert podkreśla, że większość dużych przedsiębiorstw w Unii Europejskiej sporządza swoje sprawozdania finansowe w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR/MSSF), natomiast biegli rewidenci badają te sprawozdania finansowe, opierając się na wymogach zawartych w przepisach poszczególnych krajów UE.

- Rodzi to dużą niespójność w zakresie jakości oraz porównywalności publikowanych sprawozdań finansowych - uważa Roman Seredyński. Przykładowo sprawozdania finansowe polskich oraz niemieckich spółek giełdowych są sporządzane w oparciu o te same przepisy MSR/MSSF, podczas gdy weryfikacja (audyt) tych sprawozdań finansowych odbywa się wg rożnych regulacji krajowych.

Z tego punktu widzenia wydaje się, że przyjęcia jednolitych standardów w zakresie zarówno sporządzania, jak i badania sprawozdań finansowych przez Komisję Europejską jest nieuniknione.

Z kolei Ewa Jakubczyk-Cały, biegły rewident, prezes PKF Consult, twierdzi, że 43 Dyrektywa określa, że badania sprawozdań jednostek publicznych powinny być dokonywane zgodnie z MSRF. Procedura przyjęcia międzynarodowych standardów do stosowania nastąpi rozporządzeniem Komisji Europejskiej.

- Zakres rewizji określony krajowymi normami wykonywania zawodu jest zdecydowanie za wąski, wprowadzenie standardów międzynarodowej rewizji spowoduje lepszą jakość realizowanych usług, wzmocni dialog i kanały przepływu informacji pomiędzy interesariuszami sprawozdań finansowych, a audytorami - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że wymogi standardów spowodują istotne zwiększenie pracochłonności rewizji, a więc kosztu badania, dając w zamian zmniejszenie ryzyka inwestorów spółek.

W tej sytuacji - według Ewy Jakubczyk-Cały - istotne jest więc, czy wymogi międzynarodowych standardów rewizji powinny być stosowane wyłącznie do realizacji usług atestacyjnych w jednostkach (spółkach), które mają publiczny charakter, czy też we wszystkich badanych jednostkach.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Więcej: www.ifac.org

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK