REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzenie o wyborze biegłych rewidentów zostanie zmienione

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Minister skarbu państwa chce złagodzić przepisy zarządzenia w sprawie zasad i trybu wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Wiele kontrowersji w zeszłym roku wzbudziło zarządzenie nr 37 ministra skarbu państwa z 24 listopada 2006 r. w sprawie zasad i trybu wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Autopromocja

Paweł Szałamacha, ówczesny wiceminister skarbu państwa, w wywiadzie dla Gazety Prawnej (Wydatki pod kontrolą resortu GP, nr 24/2007) wyjaśniał wtedy, że wprowadzenie nowych wymogów w tym zakresie wynikało z faktu, że w poprzednich latach obowiązek badania przez biegłego rewidenta w wielu przypadkach był tylko formalnością. Wyglądało to w ten sposób, że zarządy de facto tak organizowały proces wyboru biegłego rewidenta, żeby badanie przeprowadzała przyjazna dla zarządu firma.

- Dlatego określiliśmy procedurę wyboru audytora: obowiązek ogłoszenia w prasie, czas zgłaszania ofert i to, co powinno być w nich ujęte, oraz konieczność wyboru biegłego przez radę nadzorczą. Koperty z ofertami nie mogą być otwierane przez zarząd, a dotychczas tak bywało - argumentował w lutym ubiegłego roku Paweł Szałamacha.

Jednak przepisy zarządzenia mogą ulec zmianie. Jak poinformował Gazetę Prawną rzecznik prasowy resortu, obecny minister skarbu państwa uważa zarządzenie za zbyt restrykcyjne. Natomiast specjalna komisja opracuje zmiany w tym zakresie. Na ich kształt niewątpliwie wpływ będzie miał samorząd biegłych.

Andrzej Konopacki przewodniczący komisji do opiniowania aktów prawnych w Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów, przyznaje, że zarządzenie ministra skarbu państwa w dzisiejszej praktyce biegłego rewidenta to kontrowersyjny akt prawny. Przede wszystkim dlaczego, że określa zakres badania sprawozdań finansowych w sposób sprzeczny z przepisami obowiązującymi biegłych rewidentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Narzucenie metodologii badania metodą kompletną wskazanych w zarządzeniu pozycji sprawozdania naraża biegłego na zarzut ograniczenia jego niezależności w procesie badania - twierdzi nasz rozmówca.

Dodaje, że metoda kompletna jest nieefektywna ekonomicznie, ponadto, mało prawdopodobne, aby badanie w oparciu o tę metodę istotnie wpływało na rezultat badania.

Według eksperta przepis ten można poprawić. Najłatwiej poprzez eliminację zapisów sprzecznych z obowiązującym prawem. Badanie sprawozdań finansowych spółek Skarbu Państwa nie odznacza się istotną odmiennością na tle innych jednostek podlegających badaniu i dlatego jego metodologia nie wymaga szczególnych uregulowań.

Czy przy okazji badania sprawozdania finansowego można zwiększyć ochronę interesów Skarbu Państwa?

- Tak, a najprostsze rozwiązanie to upoważnienie rady nadzorczej do zlecania biegłemu rewidentowi wykonania dodatkowo tzw. uzgodnionych procedur, usługi szczegółowo opisanej w Międzynarodowych Standardach Rewizji Finansowej. Wykonanie dodatkowych procedur jest niezależne od audytu i może być znacznie efektywniejszym sposobem ochrony interesów właścicielskich od badania metodą pełną - podkreśla Andrzej Konopacki.

Według eksperta biegły rewident nie może być traktowany jako zastępstwo prawidłowo wypełnianego nadzoru właścicielskiego i żaden akt prawny takiej substytucji nie zapewni. Biegły rewident może natomiast istotnie wspomagać radę nadzorczą w wypełnianiu jej roli, doradzając i realizując specjalistyczne zlecenia.

WAŻNE

Zgodnie z zarządzeniem nr 37 podmiot audytorski nie może badać danej spółki dłużej niż przez trzy kolejne lata

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA