| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Rada Naukowa wspiera księgowych

Rada Naukowa wspiera księgowych

Profesjonalny księgowy musi nie tylko umieć identyfikować problemy, ale także je rozwiązywać.


Świadomość, że zawód księgowego potrzebuje naukowego wsparcia, była przesłanką powołania Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Dziś Rada to organ o silnym potencjale merytorycznym. Tworzą ją wysokiej klasy eksperci, profesorowie i doktorzy ze wszystkich ośrodków akademickich. Cechuje ich ogromny dorobek naukowy, bogate doświadczenie zawodowe, troska o przyszłość rachunkowości i zawodu księgowego. Rada prowadzi wielokierunkowe działania. Zajmuje się m.in. rozwojem zawodu, prowadząc prace nad projektem klasyfikacji i certyfikacji zawodu księgowego. Opracowała i upowszechnia zasady wynikające z Kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości, propaguje profesjonalizm zawodowy oraz wskazuje na jego znaczenie w rozwoju gospodarki kraju.

Działa także na rzecz szeroko rozumianej edukacji. W trosce o ustawiczne pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości wzbogaca treści programów edukacyjnych dla księgowych i menedżerów, zwłaszcza o tematy trudne, będące jedną z przyczyn nieprawidłowości pojawiających się w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych. Inicjuje nowe formy szkolenia (e-learning), tworzenie baz programów, doskonalenie umiejętności wykładowców.

Organizując cenione konkursy na najlepsze prace habilitacyjne, doktorskie, magisterskie i dyplomowe z dziedziny rachunkowości, przetwarzania danych, analizy i finansów, działająca w ramach Rady Kapituła wyszukuje i promuje młode wyróżniające się kadry. Wydawane przez Radę Naukową Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości stanowią wysoko punktowane publikacje naukowe.

Rada Naukowa zajmuje się także inicjowaniem i opiniowaniem projektów prawa gospodarczego i finansowego, szczególnie z punktu widzenia ich zgodności z rozwiązaniami międzynarodowymi oraz logiką ekonomiczną. Zaawansowane są prace nad projektem standardu rachunkowości dla małych i średnich przedsiębiorstw. W listopadzie we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona tej problematyce.

Radzie Naukowej przewodniczy prof. dr hab. Zbigniew Luty - kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezes Oddziału Dolnośląskiego SKwP, zaś wiceprzewodniczącymi są dr Zdzisław Fedak - redaktor naczelny miesięcznika Rachunkowość i prof. SGH dr hab. Anna Karmańska. Sekretarzem naukowym jest dr Teresa Cebrowska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Wśród dziewięciu działających komisji nową, powołaną po raz pierwszy jest Komisja ds. Badań Naukowych Rachunkowości. Kieruje nią prof. dr hab. Stanisława Surdykowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komisja zamierza określić pożądane kierunki badań naukowych w rachunkowości polskiej, przy uwzględnieniu głównych nurtów i stanu rozwoju tych badań na świecie. Efektem będzie wskazanie prac badawczych, jakie należy podjąć, i tematów, którymi warto i trzeba się zająć. Pozwoli to sprostać oczekiwaniom stawianym przed rachunkowością, pomóc praktyce w zidentyfikowaniu najtrudniejszych problemów i wskazać metody ich rozwiązania.

Warto przybliżyć plany prac komisji Rady Naukowej SKwP przede wszystkim dlatego, by zachęcić do współpracy wszystkich, którym bliskie są podejmowane tematy i działania, zarówno tych, którzy są już praktykami, jak i przyszłych księgowych.

TERESA CEBROWSKA

doktor, sekretarz naukowy Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK