| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Wynagrodzenie głównych księgowych jednostek budżetowych po podwyżkach

Wynagrodzenie głównych księgowych jednostek budżetowych po podwyżkach

Od 29 kwietnia 2008 r. główni księgowi zostali objęci widełkowym systemem płacowym, co spowodowało u nas, że główny księgowy jednostki (gminnego zakładu gospodarki komunalnej), który mógł zarobić do tej pory 3340 zł (wynagrodzenie zasadnicze) i 1300 zł (dodatek funkcyjny), po nowelizacji może otrzymać maksymalnie 2906,75 zł (wynagrodzenie zasadnicze) i 1750 zł (dodatek funkcyjny), przy najniższym wynagrodzeniu na poziomie 1000 zł i wartości jednego punktu 4,50. Rozumiem, że jeżeli przeliczone po nowemu wynagrodzenie zasadnicze wyszło niższe niż dotychczasowe, to księgowy zachowuje wynagrodzenie zasadnicze w starej kwocie. Do kiedy taki stan może trwać?

Tabelę miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego sporządza pracodawca. Stanowi ona element wewnętrznych przepisów płacowych pracodawcy, czyli np. część regulaminu wynagradzania. Zmiana zaszeregowania pracowników na stanowiskach głównych księgowych będzie wymagała właśnie takich zmian.

W przypadku gdy zasady wynagradzania pracowników są chociaż częściowo regulowane przepisami wewnętrznymi (np. regulaminami wynagradzania) obowiązującymi u pracodawcy, zmiana ich treści wymaga odpowiedniej formy. Pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracowników o wszelkich zmianach dotyczących wewnętrznych zapisów, np. dotyczących stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków (art. 24112 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy).

Korzystniejsze postanowienia regulaminu, dotyczące np. podwyżek wynagrodzenia pracowników, zastępują z mocy prawa dotychczasowe postanowienia. Postanowienia mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków pracy i płacy.

Informacja czy wypowiedzenie zmieniające

Nie wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków płacy zmiana zasad wynagradzania dotycząca np. kategorii czy grupy zaszeregowania, a także niektórych jego składników, jeżeli nie powoduje ona obniżenia w skali globalnej dotychczasowego wynagrodzenia. Wystarczy, że pracodawca przekaże pracownikom informacje o zmianach - podwyżkach stawek wynagrodzenia lub zmianie kategorii zaszeregowania. Informacja taka będzie miała charakter aneksu do umowy o pracę pracownika.

Bez wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy nie obejdzie się jednak przy likwidacji dodatków z tytułu prac wykonywanych w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Wprawdzie w miejsce dotychczasowych dodatków znacznie zwiększono zakres zastosowania dodatku specjalnego dla pracowników samorządowych, może być on obecnie przyznawany praktycznie każdemu pracownikowi, któremu zwiększono zakres obowiązków lub w związku z charakterem i rodzajem wykonywanej pracy. To jednak nie zmienia faktu, że pozbawiono pracowników określonych składników wynagrodzenia.

Wypowiedzenia zmieniającego nie stosuje się do pracowników powołanych, mianowanych i zatrudnionych na podstawie wyboru.

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672)

• Rozporządzenie z 22 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 73, poz. 430)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »