| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Biura rachunkowe będą donosić na swoich klientów

Biura rachunkowe będą donosić na swoich klientów

Nowe przepisy zobowiążą biura rachunkowe do informowania o podejrzanych operacjach. Usługowo prowadzący księgi będą musieli m.in. analizować przeprowadzane transakcje. Zwiększone obowiązki biur rachunkowych wywołają wzrost cen usług księgowych.


Biura rachunkowe będą zobowiązane do informowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GiiF) o podejrzanych transakcjach. Taką zmianę zaproponowało Ministerstwo Finansów w projekcie zmian w ustawie o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu.

- Pomysł włączenia podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych do mechanizmu mającego na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest dobry. Jednak obowiązki nałożone na te podmioty nie mogą być tak duże i tak niejasne, jak to proponuje projekt ustawy - twierdzi Monika Marcińczak, biegły rewident, wspólnik biura rachunkowego Marcińczak i Wspólnicy. Dodaje, że wiele nowych obowiązków wynikających z projektu ustawy nie przystaje do realiów pracy biura rachunkowego.

Przykładowo podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane będą do prowadzenia bieżącej analizy przeprowadzanych przez ich klientów transakcji, a jej wyniki dokumentować na piśmie lub w formie elektronicznej.

Biura rachunkowe będą musiały rejestrować każdą transakcję, której okoliczności wskazują, że wartości majątkowe mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł lub mogą mieć związek z finansowaniem terroryzmu.

Następnie cała dokumentacja m.in.: rejestry, informacje dotyczące podejrzanych transakcji oraz wyniki analiz będą musiały być przechowywane przez pięć lat.

Nowe obowiązki łączyć się będą również z koniecznością stworzenia i wdrożenia wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Niezbędne będzie również przeszkolenie pracowników w tym zakresie.

Monika Marcińczak podkreśla, że działalność biur rachunkowych jest tak odmienna od działalności pozostałych instytucji obowiązanych do przekazywania informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, że powinny być wyłączone z tych obowiązków. Jeżeli tak się nie stanie, to biura rachunkowe będą zobowiązane prowadzić dochodzenia w odniesieniu do działalności swoich klientów.

Warto zauważyć, że podmioty te rejestrują wszystkie operacje gospodarcze dokonywane przez klienta - podkreśla nasza rozmówczyni. Dla porównania radca prawny, adwokat czy notariusz są informowani przez klienta tylko o wybranych transakcjach.

- Oczywiście nie ulega wątpliwości, że mogą zaistnieć sytuacje, że biuro rachunkowe ma wiedzę o takich transakcjach i wtedy powinno być zobowiązane do jej ujawnienia - twierdzi nasza rozmówczyni. Według eksperta niedopuszczalny jest jednak scenariusz, że będzie ono zobowiązane do analizowania i rejestrowania transakcji swoich klientów i dokumentowania wyników tych analiz. Nie można porównywać działalności dużych instytucji finansowych, w których są zlecane i dokonywane te transakcje z działalnością stosunkowo niewielkich biur rachunkowych, które jedynie rejestrują te operacje.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK