| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Księgowi i rewidenci

Doświadczenie księgowego na podstawie odpłatnej umowy

Aktualizacja: 14.02.2008

Od 2009 roku doświadczenie konieczne do ubiegana się o certyfikat księgowy będzie trzeba zdobyć na podstawie m.in. umowy o pracę na minimum 1/2 etatu lub odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi księgowe. »

Książka przychodów nie daje doświadczenia

Aktualizacja: 13.02.2008

Doświadczenie konieczne do ubiegania się o certyfikat księgowy trzeba zdobyć, pracując na pełnych księgach rachunkowych. »

Czy po zmianie ustawy o rachunkowości będzie można prowadzić własne księgi rachunkowe, nie posiadając certyfikatu księgowego

Aktualizacja: 12.02.2008

Czy po zmianie ustawy o rachunkowości osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła sama prowadzić księgowość w swojej firmie, mimo iż nie będzie miała certyfikatu, czy też będzie musiała zlecić tę czynność wykwalifikowanej osobie? »

Zasady wyboru ograniczają niezależność audytorów

Aktualizacja: 06.02.2008

Biegli rewidenci uważają, że obecne zasady wyboru przez firmy podmiotu, który będzie badał ich sprawozdanie, ogranicza niezależność badających. »

Egzamin zapewni jednolitą wiedzę

Aktualizacja: 29.01.2008

Czy wprowadzenie egzaminu dla osób zamierzających prowadzić usługowo księgi rachunkowe to dobre rozwiązanie? »

Zbyt wysokie składki ubezpieczeniowe dla biegłych rewidentów

Aktualizacja: 18.01.2008

Czy obecny system ubezpieczeń biegłych rewidentów jest korzystny dla biegłych, czy należałoby coś zmienić w tym zakresie? »

Biegli rewidenci niewykonujący zawodu też muszą się szkolić

Aktualizacja: 15.01.2008

Biegli wpisani wyłącznie do rejestru muszą odbyć 30 godzin obowiązkowych szkoleń w dwuletnim cyklu rozliczeniowym. »

Czy odwoływać się do kodeksu etyki w ustawie o biegłych rewidentach

Aktualizacja: 04.12.2007

Czy w ustawie o biegłych rewidentach powinno znaleźć się odwołanie do kodeksu etyki? Jeżeli tak, to do jakiego - wydawany przez Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów czy wydanego przez IFAC? »

Egzaminy dla biegłych rewidentów będą trudniejsze

Aktualizacja: 23.11.2007

Wybrane zagadnienia z matematyki i statystyki ma obejmować egzamin dla biegłych rewidentów. Kandydaci będą musieli też wykazać się znajomością technologii informacyjnych i systemów komputerowych. Nowa ustawa o biegłych po raz pierwszy określi maksymalną stawkę opłat egzaminacyjnych. »

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, a nieposiadająca certyfikatu księgowego, będzie mogła usługowo prowadzić księgi rachunkowe

Aktualizacja: 18.09.2014

Mam duże wątpliwości dotyczące braku możliwości świadczenia usług prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w sytuacji gdy same nie posiadają certyfikatu księgowego, ale zatrudniają pracownika z odpowiednimi uprawnieniami. W art. 19 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest zapis, że: jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych. Czy ustawa ta nie ma pierwszeństwa nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i czy w takim razie nie mógłbym jednak jako osoba fizyczna prowadząca działalność świadczyć te usługi, pod warunkiem zatrudnienia odpowiedniego pracownika? »

Ustawa zapewni prawo do obrony

Aktualizacja: 06.11.2007

Projekt ustawy o biegłych rewidentach pozwala nakładać na biegłych kary pieniężne. W postępowaniu dyscyplinarnym biegłego będzie mógł bronić również radca prawny. Obecnie regulamin postępowania wydany przez KRBR nie przewiduje takiej możliwości. »

Nowe obowiązki audytorów wewnętrznych w zakresie sprawozdawczości

Aktualizacja: 31.10.2007

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór nowego miesięcznego raportu z realizacji audytu wewnętrznego w jednostkach podsektora rządowego oraz wzór planu audytu wewnętrznego na rok 2008 w jednostkach sektora finansów publicznych. Poniżej zamieszczono objaśnienia do tych sprawozdań. »

Kontrola raz na sześć lat

Aktualizacja: 14.11.2007

Nadzór korporacyjny nad zawodem biegłego będzie sprawowała Krajowa Komisja Kontroli. Komisja będzie mogła wnioskować o nałożenie na firmę audytorską kary za nieprawidłowości do 250 tys. zł. Zebrane z tego tytułu kwoty będą stanowiły przychód samorządu biegłych rewidentów. »

Kto odpowiada za błędy w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 24.10.2007

Kto ponosi odpowiedzialność za błędy w księgach rachunkowych w świetle ustawy o rachunkowości? »

Dodatek funkcyjny dla głównego księgowego zatrudnionego w szkole

Aktualizacja: 09.10.2007

Jestem zatrudniona w szkole na stanowisku głównego księgowego, zaszeregowanie wynagrodzenia - do kategorii XVIII. W jakiej wysokości dodatek funkcyjny może mi przydzielić dyrektor? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK