REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wymagania musi spełniać główny księgowy

Joanna Gawrońska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy aby pracować na stanowisku głównego księgowego, trzeba mieć udokumentowane ukończenie jakichś kursów, szkoleń itp. w tym zakresie, czy wystarczy staż pracy w księgowości? Jeśli tak, to ile musi on wynosić?

Polskie prawo nie reguluje zawodu księgowego, z wyjątkiem zawodu głównego księgowego w sektorze finansów publicznych. W obecnym stanie prawnym nie ma ustanowionych kryteriów, które musi spełniać osoba pracująca w charakterze głównego księgowego na podstawie stosunku pracy. Kierownik jednostki samodzielnie ustala zasady, według których będzie dokonywał wyboru odpowiedniej osoby na to stanowisko. Inaczej wygląda to w przypadku zlecenia przez jednostkę prowadzenia ksiąg rachunkowych podmiotowi zewnętrznemu. Podmiot taki powinien mieć odpowiednie uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Autopromocja

 

W jednostkach gospodarczych stanowisko głównego księgowego umiejscowione jest z reguły na najwyższych szczeblach struktury organizacyjnej. Często główny księgowy jest również dyrektorem do spraw ekonomicznych. Takie usytuowanie w strukturze organizacyjnej jednostki wpływa na jego pozycję. Główny księgowy jako osoba nadzorująca rachunkowość i finanse posiada odpowiednią wiedzę. Od rzetelności oraz umiejętności tej osoby zależy poprawne i sprawne funkcjonowanie całego zespołu.

Aby główny księgowy był autorytetem i zdobywał uznanie w oczach pracodawcy, musi ciągle doskonalić swoje umiejętności praktyczne oraz zdobywać nowe uprawnienia. Ze względu na ciągłe zmiany w prawie i gospodarce nieustannie rosną wymagania wobec osób wykonujących zawód księgowego. Wymagania te są także uzależnione od innych czynników, tj. od wielkości firmy, stosowanych przez nią zasad, np. MSR, MSSF. Ważnym elementem pracy głównego księgowego jest ciągłe uzupełnianie wiedzy z zakresu rachunkowości, przepisów podatkowych, celnych, dewizowych itp. Dlatego powinien on cały czas podnosić swoje umiejętności i wzbogacać swoją wiedzę, m.in. czytając fachowe wydawnictwa, biorąc udział w szkoleniach, konferencjach.

Ustawowe uregulowania

Ustawowo zostały uregulowane wymagania jedynie wobec głównego księgowego zatrudnionego w sektorze finansów publicznych. W jednostkach innych niż jednostki sektora publicznego nie ma ustalonych wymagań co do osób pełniących funkcję głównego księgowego, a swoje oczekiwania wobec tej osoby określa kierownik jednostki. Dlatego w tych jednostkach kierownik może skorzystać z wymagań określonych dla głównego księgowego w sektorze finansów publicznych oraz wymagań ustalonych w rozdziale 8a ustawy o rachunkowości, dotyczących uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kierownika jednostki powinno być szczególnie ważne, aby osoba obejmująca stanowisko głównego księgowego posiadała odpowiednie umiejętności, w tym logicznego i twórczego rozumowania, oraz kierowała się etyką zawodową, ponieważ zgodnie z ustawą o rachunkowości to kierownik jednostki odpowiada za prowadzenie rachunkowości pomimo przekazania tej odpowiedzialności głównemu księgowemu.

Obowiązki głównego księgowego

Główny księgowy ma szeroki zakres obowiązków. Nadzoruje m.in.:

• wszystkie aspekty zarządzania finansami, księgowością, a czasami administracją firmy,

• organizację i koordynację pracy pracowników działu księgowości oraz sprawuje pieczę nad rozwojem tego działu,

• procedury księgowe oraz prace nad sporządzaniem sprawozdań finansowych, podatkowych itp.,

• stan dokumentacji księgowej oraz jej przechowywanie i archiwizację,

• rozwój systemu finansowego firmy oraz kontroluje jej kondycję finansową.

Główny księgowy doradza kierownikowi jednostki, a czasami samodzielne podejmuje decyzje o istotnym znaczeniu dla firmy. Współpracuje także z bankami, odbiorcami oraz dostawcami.

Wymagania i predyspozycje zawodowe

Kandydat na głównego księgowego powinien posiadać wykształcenie o profilu rachunkowość lub finanse. Dodatkowym atutem są ukończone studia podyplomowe, uzyskane licencje i uprawnienia branżowe. Często wymagana jest także znajomość MSR.

Tabela. Przykładowe obowiązki i uprawnienia głównego księgowego w jednostce innej niż jednostka sektora finansów publicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ze względu na szeroką skalę odpowiedzialności praca głównego księgowego wiąże się z dużym stresem, dlatego od osoby pełniącej tę funkcję wymaga się odporności na stres i umiejętności radzenia sobie z nim. Główny księgowy powinien posiadać cechy przywódcze, umiejętności analityczne i planistyczne, umiejętność realnej oceny sytuacji oraz takie cechy osobowości, jak: samodzielność, odpowiedzialność i rzetelność w wykonywaniu swoich obowiązków.

Wynagrodzenie głównego księgowego zależy od branży oraz regionu, w jakim pracuje. Jako ekwiwalent wynagrodzenia główny księgowy może otrzymać zwrot kosztów szkolenia, studiów podyplomowych lub podróży służbowych i konferencji.

• art. 4 ust. 5, art. 76a-76c ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 171, poz. 1056

• art. 45 ust. 1-2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 180, poz. 1112

Joanna Gawrońska

biegły rewident

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA