| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Darmowe szkolenia stanowią przychód

Darmowe szkolenia stanowią przychód

Nie można zaniechać poboru podatku od bezpłatnych szkoleń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej dla lekarzy i pielęgniarek – twierdzi Ministerstwo Finansów.

Resort finansów odpowiedział na kolejne pismo rzecznika praw obywatelskich (RPO) dotyczące opodatkowania szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek. Minister wyjaśnił, że nie może zastosować zaniechania poboru podatku od nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych z tytułu szkoleń w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej. Powodem jest to, że zaniechanie musi dotyczyć nieograniczonego kręgu osób znajdujących się w takiej samej sytuacji. W tym przypadku chodzi zaś o konkretną grupę lekarzy i pielęgniarek, dla których szkolenia prowadzi jedna fundacja.

Sytuacji nie zmienia fakt, że fundacja uzyskała wpis do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych. W ocenie resortu finansów taki wpis nie jest podstawą ani zastosowania zaniechania poboru podatku, ani wprowadzenia zwolnienia do ustawy.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że nie wyklucza możliwości wprowadzenia zwolnienia dla bezpłatnych szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek i innych grup zawodowych uczestniczących w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Jednak ponownie zastrzegł, że wymaga to oszacowania skutków wprowadzenia takiej regulacji. Przed rozpoczęciem prac nad zwolnieniem ministerstwo chce uzyskać opinię resortu zdrowia. Niestety, choć pismo w tej sprawie zostało przekazane do Ministerstwa Zdrowia, do dnia dzisiejszego nie udzielono na nie odpowiedzi.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK