| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Strata może być rozliczana przez pięć kolejnych lat

Strata może być rozliczana przez pięć kolejnych lat

Stratę poniesioną w roku podatkowym można odliczyć od dochodów z tego samego źródła w kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość odliczenia od dochodu w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 16490) wypowiedziało się w sprawie zasad odliczania poniesionej straty ze źródła przychodów w roku podatkowym od dochodów z tego samego źródła w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z wyjaśnieniami MF specyfika opodatkowania dochodów w podatku dochodowym od osób fizycznych polega na tym, że okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy. Jednakże w przypadku niektórych zdarzeń gospodarczych jest to zbyt krótki okres, w którym możliwe jest uwzględnienie faktycznego ekonomicznego efektu tego zdarzenia. Przykładowo jeżeli w jednym roku podatnik ponosi znaczne koszty związane z uruchomieniem źródła przychodów (np. działalności gospodarczej), to nawet jeżeli już w następnym roku osiąga zysk, to nie zmienia faktu, że tak naprawdę w okresie tych dwóch lat podatkowych efektem ekonomicznym jest ujemne saldo prowadzonej działalności.

Istnieją jednak regulacje, na mocy których możliwe jest odliczanie poniesionej w roku podatkowym straty od dochodów z tego źródła przychodów w kolejnych latach podatkowych. W ten sposób po części chociaż uwzględniona zostaje specyfika ciągłości podejmowanej działalności zarówno gospodarczej, jak i każdej innej działalności zarobkowej.

Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Rozliczeniu zatem podlega strata poniesiona ze źródła przychodów, stanowiąca różnicę pomiędzy sumą przychodów a sumą kosztów poniesionych z tego źródła w roku podatkowym.

Strata ta jest odliczana w następnych pięciu latach podatkowych od dochodów uzyskanych z tego samego źródła.

Możliwość odliczenia straty według dotyczy dochodów nie tylko z kapitałów pieniężnych, ale także dochodów z pozostałych źródeł.

Natomiast niedopuszczalne jest rozliczenie straty, jeżeli powstała ona z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, tj. m.in. nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, czy prawa wieczystego użytkowania gruntów; jak również ze źródeł przychodów, z których dochody wolne są od podatku dochodowego.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK