| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Zaświadczenie VAT-25 w procedurze rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy

Zaświadczenie VAT-25 w procedurze rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy

Wymóg składania zaświadczenia VAT-25 przez osoby fizyczne, związany z procedurą rejestracji samochodów zakupionych zagranicą, jest niezbędnym warunkiem, aby zapewnić opodatkowanie nowych środków transportu w miejscu ich wykorzystania – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską (nr 16911).

Jedną z wielu formalności, jakie zobligowana jest załatwić osoba, która zakupiła samochód poza granicami Polski, jest m.in. wypełnienie formularza zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku lub złożenie zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu VAT-25. Osoby zainteresowane powyższym problemem, a niebędące podatnikiem VAT, muszą obligatoryjne przedstawiać stosowne po temu zaświadczenie, co - w ich opinii - jest dodatkowym utrudnieniem.

W związku z tym jeden z posłów zwrócił się do Ministerstwa Finansów z pytaniem: Czy zamiast formularza zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług lub o braku tego obowiązku (VAT-25) nie wystarczyłoby oświadczenie osoby fizycznej, że nie prowadzi działalności gospodarczej?

Resort finansów odniósł się do tej kwestii wyjaśniając, że zgodnie z przepisem art. 105 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku od towarów i usług (na druku VAT-25) - w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 cyt. ustawy - lub potwierdzających brak obowiązku uiszczenia tego podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Zdaniem MF weryfikowanie prawidłowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych przez podmioty sprowadzające pojazdy z innych państw członkowskich Unii Europejskiej jest uzasadnione rolą, którą przypisał w dyrektywie z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2006/112/WE, ze zm.) prawodawca wspólnotowy transakcjom wewnątrzwspólnotowym, których przedmiotem są nowe środki transportu. W przypadku nowego środka transportu VAT powinien być rozliczany w państwie członkowskim przeznaczenia bez względu, jaki jest status podatkowy nabywcy takiego środka transportu. Z uwagi na wspólnotową definicję nowego środka transportu, która obejmuje np. pojazdy kilkuletnie, ale z bardzo małym przebiegiem, istnieje konieczność weryfikowania, czy sprowadzony konkretny pojazd jest pojazdem, w stosunku do którego w Polsce powinien być rozliczony VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK