| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Kasy rejestrujące - zwolnienie z obowiązku stosowania

Kasy rejestrujące - zwolnienie z obowiązku stosowania

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących będzie przysługiwało także w przypadku nowych grup podatników.

Po 30 kwietnia 2011 r. tracą moc zwolnienia o charakterze przedmiotowym i podmiotowym w takich dziedzinach, jak: usługi prawnicze, usługi medyczne, doradztwo, usługi opieki społecznej, niektóre kategorie usług świadczonych przez podmioty rozliczające się w podatku dochodowym w systemie ryczałtowym w formie karty podatkowej.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów zawartymi w odpowiedzi na interpelację (nr 19468) we wszystkich tych dziedzinach będzie można korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas po spełnieniu kryteriów dla wymienionych szczególnych tytułów zwolnień.

Wymienione tytuły zwolnień są obecnie określone w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930) i szczegółowo rozpisane w poz. 34 i 37 załącznika do rozporządzenia.

Zwolnienia od ewidencjonowania dotyczą podmiotów zawierających niewielką ilość transakcji i dokumentujących je fakturą lub przyjmujących należność na rachunek bankowy lub w formie przekazu pocztowego.

W ocenie MF przyjęte warunki stosowania tych szczególnych tytułów zwolnień od ewidencji kasowej są w pełni uzasadnione z uwagi na fakt, że budżet w znaczącej części partycypuje w kosztach nabycia kas (por. art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). Resort finansów nie znajduje więc uzasadnienia, aby w obszarach, w których istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w ewidencjonowaniu transakcji objętych podatkiem od towarów i usług, wprowadzać obligatoryjne stosowanie kas rejestrujących.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK