| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Jaką polisę powinno wykupić biuro rachunkowe

Jaką polisę powinno wykupić biuro rachunkowe

Osoby prowadzące biura rachunkowe mają problem z określeniem, czy polisa OC, którą opłacają, chroni ich przed odpowiedzialnością z tytułu usług księgowych, jak i wypełniania deklaracji, czyli usług wchodzących w zakres doradztwa podatkowego.

Czy wystarczy wykupić polisę OC na kwotę 10 000 euro, gdy biuro rachunkowe wypełnia deklaracje podatkowe, jednocześnie świadcząc usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych?

CZYTELNICY RADZĄ

An 120 - Wypełnianie deklaracji podatkowych jest działalnością doradztwa podatkowego, dlatego biuro rachunkowe, które jednocześnie prowadzi księgi i wypełnia deklaracje, musi mieć ubezpieczenie na 15 tys. euro.

MF ODPOWIADA

Zgodnie z par. 2 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 13 kwietnia 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 61, poz. 537), ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym podmiotów wykonujących działalność w zakresie czynności doradztwa podatkowego, stosownie do przepisów art. 3a ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.), za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie ubezpieczenia, w związku z wykonywaną działalnością.
Według par. 4 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, jest uzależniona od przedmiotu działalności biura rachunkowego. Biuro rachunkowe ma obowiązek wykupienia polisy OC z określoną minimalną sumą wynoszącą równowartość w złotych: 15 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz doradztwo podatkowe; 10 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzeni ksiąg rachunkowych; 5 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie doradztwo podatkowe.

Podmioty uprawnione, na podstawie rozporządzenia ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022), do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą także na podstawie art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym wykonywać czynności doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3, a więc prowadzić, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych oraz udzielać im pomocy w tym zakresie, a także sporządzać, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznania i deklaracje podatkowe lub udzielać im pomocy w tym zakresie. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że biuro rachunkowe prowadzące działalność zarówno w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak i wypełniania deklaracji podatkowych (a więc czynności doradztwa podatkowego), zobowiązane jest wykupić polisę OC na minimalną sumę 15 tys. euro (odpowiedź Ministerstwa Finansów dla Gazety Prawnej z dnia 7 marca 2007 r., nr MB8/215/2007).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »