| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Miejsce zamieszkania zmienia obowiązki podatkowe

Miejsce zamieszkania zmienia obowiązki podatkowe

Podatnik, który zmieni swoje miejsce zamieszkania na zagraniczne, będzie w Polsce podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ MINISTER

Od 1989 roku podatnik wykonuje pracę na terytorium Austrii. W państwie tym podatnik mieszka z zamiarem stałego pobytu oraz posiada austriacki certyfikat rezydencji podatkowej. W Polsce nie posiada żadnych zobowiązań kredytowych, gospodarczych ani rodzinnych. Na terytorium Polski mieszkają dorosłe dzieci podatnika. Czy w związku ze zmianą miejsca zamieszkania podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu?

ODPOWIEDŹ MINISTRA

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., osoby fizyczne, jeżeli nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten zgodnie z art. 4a ustawy o PIT stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.

Stosownie do art. 4 ust. 1 umowy polsko-austriackiej wyrażenie osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to państwo, jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Określenie to jednak nie obejmuje osób, które podlegają opodatkowaniu w tym państwie w zakresie dochodu osiąganego tylko ze źródeł w tym państwie lub z tytułu majątku położonego w tym państwie.

W obowiązujących w 2006 roku przepisach polskiego prawa podatkowego pojęcie miejsca zamieszkania nie zostało zdefiniowane. Definicja miejsca zamieszkania znajduje w kodeksie cywilnym. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Warunek przebywania w danym miejscu ma charakter obiektywny i nie ma problemów dowodowych w wykazaniu, że dana osoba przebywa w danej miejscowości. Natomiast uznaje się np., że podatnik wykazuje zamiar stałego pobytu w danej miejscowości, jeżeli miejscowość ta stanowi dla niego centrum jego życiowej działalności, ocenianej w aspekcie jego powiązań osobistych i gospodarczych.

W opisanym przypadku, ze względu na ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze z Austrią, podatnik nie posiadał w 2006 roku miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce. W związku z tym podatnik w 2006 roku podlegał w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej w Polsce.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego ministra finansów z 15 października 2007 r. (nr DD4-033-0507/IDy/ 07/889).

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK