REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dostosować księgi do nowych wymogów

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowe interpretacje i standardy wymagają ujawnienia dodatkowych informacji. Do ich pozyskania konieczne jest wprowadzenie nowych mechanizmów.

Spółki, które podlegają Międzynarodowym Standardom Rachunkowości, powinny pamiętać o nowych standardach i interpretacjach.

Autopromocja

Przypomnijmy, że Rada opracowała trzy standardy: MSSF 8 Segmenty operacyjne, znowelizowany MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz znowelizowany MSR 23 Koszty finansowania zewnętrznego, które będą obowiązywały dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2009 r., ale z możliwością ich wcześniejszego zastosowania.

Nowe wymagania

Anna Kocoń, biegły rewident, specjalista w dziale audytu Ernst & Young, podkreśla, że szczególnie MSSF 8 wymaga prezentowania nowych i rozszerzonych informacji, a także danych porównawczych. Jego zastosowanie może prowadzić do ujawniania informacji uważanych za cenne dla konkurencji.

- W związku z tym już teraz należy rozpocząć prace nad dostosowaniem systemów rachunkowości, aby odpowiednio zaprojektować pozyskiwanie oraz strukturę informacji finansowych nie tylko za rok 2009, ale i za rok 2008 - podkreśla rozmówczyni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert przypomina, że MSSF 8 wprowadza wymóg wyodrębniania „segmentów operacyjnych” na podstawie wewnętrznych raportów, które podlegają regularnym przeglądom przez „główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych” w celu pomiaru wyników działalności poszczególnych segmentów oraz podejmowania decyzji o alokacji do nich zasobów.

Głównym efektem nowelizacji MSR 1 jest oddzielenie zmian w kapitale własnym niewynikających z transakcji z właścicielami od tych z właścicielami.

Anna Kocoń twierdzi, że zmiany niewynikające z transakcji z właścicielami zostaną zaprezentowanie w jednej pozycji - dochody ogółem - a szczegóły z nimi związane przedstawione w odrębnym zestawieniu lub zestawieniach. Takim zestawieniem będzie zestawienie dochodów, w którym prezentowane są wszystkie pozycje przychodów i kosztów ujmowanych w zysku lub stracie (dotychczasowy rachunek zysków i strat), razem z innymi pozycjami rozpoznanych dochodów i kosztów. Można jednak podjąć decyzję o pokazaniu innych pozycji rozpoznanych dochodów i kosztów (czyli zmian niewynikających z transakcji z właścicielami, a ujętych w zestawieniu zmian w kapitale własnym) w odrębnym zestawieniu zwanym zestawieniem innych dochodów.

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązywać będzie zmieniony MSR 23.

- Należy pamiętać, że spółki, które do tej pory ujmowały koszty finansowania inwestycji bezpośrednio w rachunku zysków i strat, nie będą mogły już tego robić. Zmiany wprowadzają obowiązek aktywowania kosztów finansowania zewnętrznego, które można przyporządkować dostosowywanym aktywom - twierdzi Anna Kocoń.

Rozliczenia z pracownikami

Spółki, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, od przyszłego roku powinny zacząć stosować interpretację KIMSF 11 - Wydanie akcji w ramach grupy i transakcje w nabytych akcjach własnych oraz KIMSF 13 dotyczącej programów lojalnościowych.

Krzysztof Zagańczyk, specjalista w dziale audytu Ernst & Young, wyjaśnia, KIMSF 11 wymaga, aby wszystkie umowy przyznające pracownikowi prawo do instrumentów kapitałowych były przez spółkę ujmowane jako programy rozliczane w instrumentach kapitałowych. W praktyce oznacza to, że koszty wynagrodzeń w związku z takimi programami pojawią się niezależnie od tego, czy spółka, aby rozliczyć się z pracownikiem, nabywa swoje instrumenty kapitałowe (np. akcje własne), czy też jej akcjonariusze bezpośrednio przekazują jej pracownikom te instrumenty.

- Również jednostki zależne będą musiały ujmować w swoich sprawozdaniach finansowych koszty wynagrodzeń w związku z programami motywacyjnymi, w ramach których pracownicy otrzymują prawa do instrumentów kapitałowych spółki-matki - podkreśla rozmówca. Wyjaśnia, że jeżeli to spółka-matka wydaje pracownikom spółki-córki akcje, to są one przez spółkę-córkę rozliczane jako płatności rozliczane w instrumentach kapitałowych, o ile jednostka dominująca będzie je w ten sposób ujmowała w swoim skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Natomiast w sytuacji, gdy jednostka zależna przyznaje swoim pracownikom prawa do akcji jednostki dominującej, transakcja ta powinna być rozliczana jako program rozliczany w środkach pieniężnych.

Z kolei Anna Janeczkowska-Staśkiewicz, biegły rewident, menedżer w dziale audytu Ernst & Young, przypomina o interpretacji dotyczącej programów lojalnościowych. Przykładowo klientom przyznawane są punkty, dzięki którym mogą oni otrzymywać towary i usługi za darmo lub za zniżką. KIMSF 13 wymaga, aby punkty lojalnościowe ujęte były jako oddzielna sprzedaż, a nie jako koszt marketingu czy koszt sprzedaży.

Oznacza to, że wartość godziwą otrzymanej zapłaty w ramach transakcji należy rozdzielić pomiędzy przedmiot danej transakcji, np. sprzedaż paliwa i punkty lojalnościowe - twierdzi rozmówczyni. Sprzedaż paliwa rozpoznawana jest jako przychód danego okresu, a przychód alokowany do przyznanych punktów lojalnościowych jest odraczany do momentu wykorzystania punktów przez klienta, czyli do momentu odebrania nagrody.

Pozostałe interpretacje

Dzięki nowej interpretacji KIMSF 12 księgowym łatwiej też będzie rozliczać umowy na usługi koncesjonowane.

Jak twierdzi Krzysztof Zagańczyk, zawiera ona wytyczne dotyczące rozliczania umów, w przypadku których koncesjonodawca kontroluje lub reguluje rodzaj świadczonej usługi, komu jest ona świadczona oraz cenę, a po okresie trwania umowy koncesjonodawcy przysługuje znaczący udział w infrastrukturze.

- Zgodnie z interpretacją, infrastruktura w ramach takich umów nie jest składnikiem rzeczowych aktywów trwałych koncesjonobiorcy, a wynagrodzenie za wykonane przez koncesjonobiorcę usługi budowlane jest ujmowane jako składnik aktywów finansowych lub składnik wartości niematerialnych - wyjaśnia rozmówca.

Spółki będzie obowiązywała również interpretacja KIMSF 14 dotycząca MSR 19 - Ograniczenia w rozpoznawaniu aktywów programów określonych świadczeń pracowniczych, wymogi minimalnego finansowania i ich interakcje.

- Precyzuje ona warunki, jakie muszą być spełnione, by nadwyżkę aktywów nad zobowiązaniami powstałą w ramach programu określonych świadczeń można było rozpoznać jako składnik aktywów zgodnie z MSR 19 - podkreśla Anna Janeczkowska-Staśkiewicz.

PREZENTACJA DANYCH PORÓWNAWCZYCH

MSR 1 wymaga zmian związanych z zakresem prezentacji danych porównawczych. W przypadku retrospektywnego zastosowania zmian zasad rachunkowości, czy też retrospektywnego przeklasyfikowania pozycji w sprawozdaniu finansowym wymagane będzie pokazanie zestawienia pozycji finansowej (dawniej bilansu) na początek najwcześniejszego z prezentowanych okresów porównawczych.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA