| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Interpretacja wykluczy złe praktyki

Interpretacja wykluczy złe praktyki

Nowa interpretacja wyjaśni wątpliwości dotyczące ujęcia w księgach rachunkowych przychodu ze sprzedaży mieszkania.


Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej opublikował interpretację KIMSF 15 do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 11 - Umowy o budowę nieruchomości. Będzie ona miała zastosowanie dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się od 1 stycznia 2009 r.

Julia Siewierska, dyrektor departamentu audytu w Europejskim Centrum Audytu podkreśla, że przepisy międzynarodowe nie zawierają precyzyjnych wytycznych odnośnie do ujmowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

W związku z tym niektóre spółki deweloperskie traktują sprzedaż mieszkań jako umowę o usługę budowlaną, sugerując się treścią MSR 11.

- Pozwala im to na ujęcie przychodów i kosztów w miarę postępów prac i realizacji postanowień umowy - twierdzi nasza rozmówczyni.

Nowa KIMSF 15 wyklucza takie postępowanie. Zgodnie bowiem z interpretacją MSR 11 ma zastosowanie wówczas, gdy dana umowa podlega pod definicję umowy o usługę budowlaną. Ekspert wyjaśnia, że dzieje się tak w przypadku, gdy nabywca ma prawo określić główne elementy konstrukcyjne projektu przed rozpoczęciem budowy oraz gdy sprzedawca przenosi na kupującego kontrolę oraz znaczące ryzyka i korzyści wynikające z posiadania nieruchomości w trakcie budowy wraz z postępem prac. Drugi z wymienionych warunków jest spełniony, gdy m.in. budowa odbywa się na gruncie stanowiącym własność nabywcy lub przez niego dzierżawionym. Ponadto gdy nabywca uprawniony jest do przejęcia nieruchomości w trakcie budowy lub gdy w przypadku rozwiązania umowy przed zakończeniem budowy nabywca zachowuje nieruchomość w budowie, zaś sprzedawca jest uprawniony do wynagrodzenia z tytułu wykonanych prac.

- Wiele projektów budowlanych nie spełnia warunków umowy budowlanej i wówczas należy zastosować przepisy MSR 18 - podkreśla Julia Siewierska.

Dodaje, że zgodnie z treścią interpretacji dzieje się tak w przypadku, gdy kupujący nie ma możliwości określenia projektu nieruchomości, a negocjacje ze sprzedającym dotyczą głównie kwoty i terminów płatności.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK