| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Interpretacja wykluczy złe praktyki

Interpretacja wykluczy złe praktyki

Nowa interpretacja wyjaśni wątpliwości dotyczące ujęcia w księgach rachunkowych przychodu ze sprzedaży mieszkania.


Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej opublikował interpretację KIMSF 15 do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 11 - Umowy o budowę nieruchomości. Będzie ona miała zastosowanie dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się od 1 stycznia 2009 r.

Julia Siewierska, dyrektor departamentu audytu w Europejskim Centrum Audytu podkreśla, że przepisy międzynarodowe nie zawierają precyzyjnych wytycznych odnośnie do ujmowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

W związku z tym niektóre spółki deweloperskie traktują sprzedaż mieszkań jako umowę o usługę budowlaną, sugerując się treścią MSR 11.

- Pozwala im to na ujęcie przychodów i kosztów w miarę postępów prac i realizacji postanowień umowy - twierdzi nasza rozmówczyni.

Nowa KIMSF 15 wyklucza takie postępowanie. Zgodnie bowiem z interpretacją MSR 11 ma zastosowanie wówczas, gdy dana umowa podlega pod definicję umowy o usługę budowlaną. Ekspert wyjaśnia, że dzieje się tak w przypadku, gdy nabywca ma prawo określić główne elementy konstrukcyjne projektu przed rozpoczęciem budowy oraz gdy sprzedawca przenosi na kupującego kontrolę oraz znaczące ryzyka i korzyści wynikające z posiadania nieruchomości w trakcie budowy wraz z postępem prac. Drugi z wymienionych warunków jest spełniony, gdy m.in. budowa odbywa się na gruncie stanowiącym własność nabywcy lub przez niego dzierżawionym. Ponadto gdy nabywca uprawniony jest do przejęcia nieruchomości w trakcie budowy lub gdy w przypadku rozwiązania umowy przed zakończeniem budowy nabywca zachowuje nieruchomość w budowie, zaś sprzedawca jest uprawniony do wynagrodzenia z tytułu wykonanych prac.

- Wiele projektów budowlanych nie spełnia warunków umowy budowlanej i wówczas należy zastosować przepisy MSR 18 - podkreśla Julia Siewierska.

Dodaje, że zgodnie z treścią interpretacji dzieje się tak w przypadku, gdy kupujący nie ma możliwości określenia projektu nieruchomości, a negocjacje ze sprzedającym dotyczą głównie kwoty i terminów płatności.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK