| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Kapitalizacja odsetek wpływa na wynik finansowy

Kapitalizacja odsetek wpływa na wynik finansowy

Deweloperzy i spółki budowlane powiększają wynik finansowy dzięki kapitalizowaniu kosztów kredytu.

 

W praktyce księgowej deweloperzy i spółki budowlane często nie doceniają i nie wykorzystują możliwości optymalizacji swoich wyników poprzez kapitalizację kosztów zaciągniętych kredytów - mówi Magdalena Michniewicz z MDDP Audyt i Usługi Doradcze. Podkreśla, że umożliwiają im to zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jak i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Zmieniony w marcu 2007 r. MSR 23 (standard będzie obowiązywał dla okresów rocznych rozpoczynających się po 1 stycznia 2009 r. i dozwolone jest jego wcześniejsze stosowanie) wręcz nakazuje, aby koszty finansowania zewnętrznego były kapitalizowane, jeżeli można je bezpośrednio przyporządkować do nabycia, budowy lub wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów.

- Główną zaletą kapitalizacji kosztów jest możliwość optymalizacji wyniku spółki. Koszty finansowania powiększają wartość aktywa - twierdzi Magdalena Michniewicz. Dzięki temu nie obciążają wyniku danego roku i są odnoszone systematycznie do rachunku wyników w kolejnych latach w ramach amortyzacji danego składnika. Pozytywny wpływ na wynik występuje jedynie w przypadku aktywów wycenianych po koszcie. W przypadku aktywów wycenianych w wartości godziwej (np. nieruchomości inwestycyjnych) kapitalizacja kosztów odniesiona do nakładów powoduje, że jednocześnie wynik z wyceny nieruchomości jest niższy, czyli cała operacja pozostaje bez wpływu na wynik spółki.

Zmieniony MSR 23 nie wymaga kapitalizacji kosztów finansowania zewnętrznego dotyczących aktywów wycenianych w wartości godziwej. Warto wziąć pod uwagę, że w tym przypadku kapitalizacja pozwala na przesunięcie wyniku pomiędzy wynikiem z wyceny a kosztami finansowymi, czyli wpływa na EBIDTĘ (zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji).

Zdaniem Magdaleny Michniewicz decyzja o kapitalizacji kosztów w praktyce może oznaczać dla spółek deweloperskich i budowlanych konieczność wprowadzenia systemów, które umożliwiają gromadzenie odpowiednich informacji i obliczanie wielkości kosztów finansowania wymagających kapitalizacji. U części firm wymusi to zapewne zmiany w systemach informatycznych i planach kont. Również identyfikacja aktywów czy określenie właściwych kosztów finansowania zewnętrznego oraz stopy kapitalizacji będą wymagały dodatkowego nakładu pracy.

Z kolei Paweł Kubik z firmy MDDP Audyt i Usługi Doradcze podkreśla, że MSR dokładniej niż ustawa o rachunkowości wskazuje, jakie koszty finansowania podlegają kapitalizacji. Za koszty finansowania zewnętrznego rozumiane są koszty odsetek z tytułu kredytów, pożyczek lub linii kredytowych, amortyzacja dyskonta lub premii z tytułu kredytów, amortyzacja kosztów poniesionych na uzyskanie finansowania oraz koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego.

Ważne!

Od 1 stycznia 2009 r. zaczną obowiązywać zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 23

Międzynarodowe standardy i polskie prawo bilansowe odmiennie regulują kwestie różnic kursowych związanych z finansowaniem zewnętrznym. Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości do kosztów finansowania zalicza się również różnice kursowe związane z obsługą zobowiązań finansowych. Natomiast MSR pozwalają na kapitalizację różnic kursowych jedynie w zakresie, w jakim uznaje się je za korektę kosztów odsetek (MSR 23Z par. 6) - mówi Paweł Kubik.

- Kapitalizacja kosztów finansowania możliwa jest więc nie tylko w przypadku kredytów i pożyczek zaciągniętych z konkretnym zamiarem pozyskania aktywów.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK