| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Odsetki powiększą wartość aktywów

Odsetki powiększą wartość aktywów

Sposób księgowania odsetek związanych z przygotowaniem lub wytworzeniem aktywów ulegnie zmianie. Będą one zwiększać ich wartość początkową.

Międzynarodowy Standard Rachunkowości 23 - Koszty finansowania zewnętrznego uległ zmianie. Nowe rozwiązania należy zastosować w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2009 r. i później.

Jak wyjaśnia Radomił Maślak, dyrektor w PricewaterhouseCoopers, obecnie spółki mają możliwość wyboru sposobu księgowania kosztów odsetek, różnic kursowych czy też innych kosztów finansowania związanych z przygotowaniem lub wytworzeniem aktywów. Mogą je ujmować bezpośrednio w rachunku zysków i strat lub też alternatywnie w wartości początkowej aktywa.

- Według nowych zasad wszystkie koszty finansowania zewnętrznego powinny być ujmowane (kapitalizowane) w wartości początkowej aktywa, jeśli spełnione są określone warunki kapitalizacji - wskazuje nasz rozmówca.

Dodaje również, że choć na pierwszy rzut oka zasady zmienionego MSR 23 wyglądają podobnie do polskich przepisów o rachunkowości, w szczegółach występują istotne różnice. Przykładowo, zgodnie z ustawą o rachunkowości, w wartości początkowej aktywa uwzględnione zostaną wszystkie różnice kursowe związane z obsługą zobowiązań zaciągniętych dla sfinansowania procesu przygotowania aktywa, natomiast MSR 23 zezwala na kapitalizację różnic kursowych tylko w takim stopniu, w jakim stanowi on korektę kosztu odsetek. W praktyce poprawne zastosowanie tej zasady wymaga od przedsiębiorstwa dużej dozy osądu a w wielu wypadkach - skomplikowanych obliczeń.

Innym istotnym założeniem MSR 23 - według Radomiła Maślaka - jest to, że zadłużenie zewnętrzne w pierwszej kolejności finansuje nakłady inwestycyjne na wytworzenie aktywów, a dopiero później działalność operacyjną. Stąd, nawet jeśli spółka posiada jedynie kredyty o ogólnym przeznaczeniu, koszty związane z obsługą tych zobowiązań powinny zostać uwzględnione przede wszystkim w wartości wytworzonych aktywów. Metodologia naliczania kosztów w tym wypadku znacznie się różni od metody kapitalizacji kosztów dotyczących kredytów celowych (inwestycyjnych).

Ekspert z PricewaterhouseCoopers podkreśla również, że przygotowując się do procesu wdrożenia zmian, należy pamiętać, że nowa polityka rachunkowości może mieć istotny wpływ na przyszły wynik finansowy przedsiębiorstwa. Stąd konieczne jest uwzględnienie jej w procesie budżetowania na lata następne.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK