| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

W 2014 r. zmienią się przepisy w zakresie odliczania VAT przy zakupie samochodów oraz wydatków związanych z ich użytkowaniem. Będzie obowiązywał nowy limit odliczenia, czyli 50 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 8 tys. zł.


Zmiany w odliczaniu VAT w 2014 r.


Kryzys sprawił, że Polacy ograniczają nie tylko wydatki bieżące, ale i te większe, jak zakup samochodów. Maleje sprzedaż nowych aut, choć na razie jest to spadek umiarkowany. Eksperci prognozują wzrost sprzedaży pod koniec roku, w związku z planowanymi przez Ministerstwo Finansów zmianami w odliczaniu VAT przy zakupie aut i wydatkach związanych z ich użytkowaniem, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku.

- Wciąż notujemy spadek rejestracji aut w stosunku do roku ubiegłego. Nie jest on duży, bo jest to około 1 proc. - mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. - Maj był słaby pod względem sprzedaży, ze względu na dwa długie weekendy, zaś w czerwcu mieliśmy do czynienia ze zmianami przepisów homologacyjnych, a także z przepisami związanymi z rejestracjami pojazdów, co spowodowało, że część osób zainteresowanych zakupem kupiło auta wcześniej i mieliśmy z tego powodu zwyżkę sprzedaży.

29,90 złSamochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Ekspert uważa, że ze względu na sytuację gospodarczą w najbliższym czasie nie nastąpi znaczący wzrost sprzedaż samochodów.

- Sytuacja na polskim rynku nie jest najlepsza, nie mamy dużo pieniędzy w naszych portfelach, gospodarka wygląda jak wygląda. To powoduje, że ograniczamy wydatki, a w szczególności tak duże, jakim jest zakup samochodu - stwierdza Wojciech Drzewiecki.

Odpowiedzialność solidarna - podatek VAT

Zapraszamy na forum o podatku VAT

Dwie trzecie nabywców samochodów stanowią firmy. Udział przedsiębiorstw w całkowitej liczbie rejestrowanych aut wynosi ok. 70-80 proc.

- Klienci indywidualni to zaledwie około 20 proc. wszystkich aut rejestrowanych w Polsce. Udział klienta instytucjonalnego jest bardzo duży. Jak widać ze statystyk, klient samochody kupuje, ale żaden koncern nie zwiększa swojej sprzedaży w sposób zdecydowany - podkreśla Wojciech Drzewiecki.


Nowy limit odliczenia VAT w 2014 r.


Dodaje, że pod koniec roku może nastąpić ożywienie na rynku, bo od 1 stycznia 2014 r. zmienią się przepisy dotyczące odliczania VAT przy zakupie aut oraz innych wydatków związanych z jego użytkowaniem. Ministerstwo Finansów chce, aby od przyszłego roku obowiązywały jednakowe zasady, związane z odliczaniem VAT od aut osobowych oraz samochodów o masie do 3,5 ton, jak również od paliw i innych wydatków ponoszonych w związku z ich eksploatacją.

Zobacz także: Stawki VAT w 2014 r.

Wycofanie samochodu z działalności - skutki w VAT w 2013 r.

Nowy limit odliczenia to 50 proc. kwoty podatku naliczonego (obecnie wynosi on 60 proc.). Limit kwotowy ograniczenia w odliczaniu VAT ma wynosić 8 tys. zł (obecnie wynosi on 6 tys. zł). Obowiązywać ma również 50-proc. limit przy odliczeniu podatku naliczonego przy zakupie paliw wykorzystywanych do napędu tych pojazdów oraz innych wydatków związanych z ich użytkowaniem.

Aktualizacja: 12.09.2013

Źródło:

Newseria.pl
Monitor Księgowego225,00 zł
avatar

2013-09-27 06:34 Zgłoś

Na rynku pracy w księgowości to już jest bardzo słabo jak dziewczyny się kłócą  o darmową pracę. Ja to chyba zrobię sobie papiery na dźwig i zmienię branżę :P

avatar

2013-08-22 18:17 Zgłoś

DROGA PANI KATARZYNO JA WŁAŚNIE SZUKAM PRACY JAKO ASYSTENT KSIĘGOWEJ I SZUKAM MOŻLIWOŚĆI ZDOBYCIA DOŚWIADCZENIA .TO JA PANI CHĘTNIE TE EWIDENCJE POPROWADZĘ I BĘDĘ WSZYSTKO SKRUPULATNIE WYLICZAĆ.POZDRAWIAM SERDECZNIE.P.S. JA SIĘ MODLE O ZMIANY W ZUSIE BO PO PREFERENCYJNYCH WARUNKACH TRZEBA BĘDZIE FIRMĘ ZAMKNĄĆ I MÓJ MĄŻ RÓWNIEŻ BĘDZIE BEZ PRACY WIEC JAK EWENTUALNIE PANI POTRZEBUJE JESZCZE KIEROWCY DO TYCH AUT TO MY BARDZO CHĘTNIE.MÓJ MĄŻ TEŻ PANIĄ POZDRAWIA:)

avatar

2013-08-05 09:32 Zgłoś

Propozycja MF jest co najmniej chora i wymyślona przez osobę/y, które nigdy nie pracowały w księgowości.Zamiast ułatwień wciąż powstają kolejne obowiązki i zwiększa się ilość pracy manualnej.Firma posiadająca już choćby dwa auta będzie musiała prowadzić dwie dodakowe ewidencje wydatków związanych z tymi pojazdami aby przypadkiem nie przeoczyć momentu przekroczenia limitu wydatków na poszczgólne pojazdy.A co z firmami o dużej flocie samochodów?Czy ktoś się nad tym zastanowił?A może chodzi zmniejszenie bezrobocia?Zatrudnijmy sztab księgowych i każmy im wspomagać się liczydłami!!Przedni pomysł:-) 

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem Infor.pl »