| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać szereg zmian w ustawie o VAT. Firmy muszą się do nich przygotować - sprawdzić procedury i interpretacje indywidualne, zaktualizować programy i zmienić zwyczaje.


Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r.


Na przygotowanie się do rozwiązań, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., był rok. Tak długie vacatio legis jest w Polsce ewenementem i świadczy o stopniu skomplikowania nowych przepisów. Zdaniem Tomasza Michalika, doradcy podatkowego i partnera w MDDP, podatnicy muszą zwrócić szczególną uwagę na zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego, ustalania podstawy opodatkowania i zasad fakturowania.


Aktualizacja programów


Modyfikacje dotyczą podstawowych elementów rozliczenia VAT, a więc są ważne dla każdego podatnika. Najbardziej zaś dla tych, którzy dotychczas uwzględniali szczególne zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Liczba wyjątków od reguły od 1 stycznia 2014 r. znacząco się zmniejszy - mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP. Przykładowo, ze szczególnych reguł nie będą już korzystać podmioty z branży transportowej.

Zmieniają się też jednak generalne zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Dlatego zdaniem Bogdana Zatorskiego, kierownika konsultingu biznesowego z Sage, każdy podatnik VAT powinien zaktualizować posiadane programy księgowe i fakturujące.

- Publikacje wszystkich aktualizacji będą rozciągnięte w czasie, a ostatnie planujemy w grudniu - mówi Marek Pyznarski, menedżer produktu w Insert. Podobne działania planują też inni producenci.


Istotny moment


Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W efekcie - tłumaczy Andrzej Nikończyk - jeśli czynność zostanie wykonana 7 dni (lub krócej) przed końcem okresu rozliczeniowego (miesiąca), to podatnicy mogą wybrać okres, w którym rozliczą podatek należny od takiej czynności. Jeśli wystawią fakturę przed końcem miesiąca, np. 28 września, będą musieli wpłacić VAT do urzędu do 25. dnia kolejnego miesiąca. Jeśli fakturę wystawią w kolejnym miesiącu - np. 1 października, wtedy obowiązek rozliczenia powstanie dopiero w listopadzie (do 25. dnia tego miesiąca).

- Jest to mechanizm (obowiązuje do końca 2013 r.), z którego korzysta wielu podatników. Mogą w ten sposób np. wydłużać terminy płatności dla kontrahentów bez konieczności finansowania VAT - tłumaczy Andrzej Nikończyk.

Od 1 stycznia 2014 r. reguły się zmienią. Tomasz Michalik wyjaśnia, że co do zasady obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, a fakturę będzie można wystawić do 15. dnia miesiąca następnego. Jeżeli więc usługa zostanie wykonana 2 stycznia, to obowiązek podatkowy powstanie 2 stycznia. Tymczasem fakturę będzie można wystawić do 15 lutego.

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK