zamknij okno Następny artykuł

Deklaracja VAT - jeden wzór w całej UE

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » VAT 2014 - Podatek od towarów i usług w 2014 r. » VAT 2014 - Podatek od towarów i usług w 2014 r.

VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

Zobacz artykuły na temat: vat VAT 2014 samochód samochód w firmie
Ostatnia aktualizacja: 2013-10-25
Autor: Radosław Kowalski
Źródło: Biuletyn VAT

Z początkiem 2014 r. przestają obowiązywać przepisy ustalające zasady odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów osobowych. Obecnie nie jest już możliwe zachowanie status quo – tak jak to miało miejsce w 2013 r., kiedy to ustawodawca przedłużył obowiązywanie przepisów, których byt prawny miał ustać z końcem 2012 r. Jeśli polski rząd nie uzyska zgody na wprowadzenie nowych ograniczeń i nie zdąży ich wprowadzić do końca 2013 r., powrócą tzw. samochody z kratką.


Rozliczenie VAT od samochodów 2014 r.


Podatnicy, którzy planują zakup samochodu do działalności, powinni się wstrzymać z tą decyzją, bo jej skutki mogą mieć wpływ na rozliczenie VAT, a tym samym na finanse firmy.

Odliczenie VAT od samochodów 2014 - decyzja derogacyjna KE

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.


 


Jak jest obecnie


Zanim omówimy uchwalone i planowane zmiany w VAT dotyczące samochodów osobowych, dla przypomnienia warto wskazać, że obecnie, jeżeli podatnik nabędzie, importuje albo weźmie w używanie samochód, który według ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 247, poz. 1652, z późn. zm.) jest samochodem osobowym, to odliczy 60% kwoty VAT wynikającego z faktury (wszystkich faktur przy umowie o używanie), ale nie więcej niż w sumie 6000 zł. Zastrzec przy tym należy, że jest to VAT naliczony, co oznacza, że podatnik niestosujący odliczenia częściowego rozliczy go w całości (czyli całe 60%, do 6000 zł). Natomiast podatnik, który wykorzystuje samochód do wykonywania czynności z prawem, jak i bez prawa do odliczenia, odliczy podatek naliczony przy zastosowaniu proporcji.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.


PRZYKŁAD

Podatnik stosuje odliczanie częściowe i na rok 2013 wyznaczył proporcję 87%. W 2013 r. podatnik kupił samochód osobowy za 61 500 zł (netto 50 000 zł + 11 500 zł VAT). To oznacza, że VAT naliczony z tytułu takiego nabycia wyniósł 6000 zł (60% z 11 500 zł = 6900 zł, czyli zastosowanie ma maksymalna kwota ustawowa, tj. 6000 zł). Jednak podatnik nie może odliczyć VAT w wysokości 6000 zł, lecz jedynie w kwocie 5220 zł. Jest to konsekwencją tego, że samochód będzie służył działalności z prawem, jak i bez prawa do odliczania VAT, dlatego konieczne jest zastosowanie proporcji na dany rok, tj. 87%.

Jak rozliczać samochód w firmie - nowa interpretacja >>


Obecnie podatnik w ogóle nie odliczy VAT od paliwa nabywanego do samochodu osobowego, ale "w zamian za to" na zasadzie ogólnej wyznacza i rozlicza podatek naliczony przy zakupie innych świadczeń związanych z używaniem takiego pojazdu (np. płyny inne niż paliwo, części zamienne, naprawy, ulepszenia, mycie).


Jeżeli nowe rozwiązania, to jakie?


Działania Ministerstwa Finansów wyraźnie pokazują, że resort ten za wszelką cenę chce uniknąć trwałego powrotu "samochodów z kratką". Problem polega jednak na tym, że Polska jako członek UE nie może pogarszać sytuacji podatników w porównaniu ze stanem sprzed 1 maja 2004 r. (czyli przed wstąpieniem do Wspólnoty).

To oznacza, że wprowadzenie regulacji stanowiących odstępstwo od unormować unijnych, z którymi polskie prawo powinno być zgodne, wymaga uzyskania stosowanej derogacji.

Otóż art. 395 Dyrektywy 112 przewiduje, że Rada UE, na jednomyślny wniosek Komisji Europejskiej, może upoważnić państwo członkowskie do wprowadzenia szczególnych środków (rozwiązań) nie do końca zgodnych z prawem unijnym.

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.

Limity podatkowe w 2014 roku

I właśnie taka procedura została wszczęta w grudniu 2012 r. Zakończyła się ona jednak w lutym 2013 r. niepowodzeniem polskiego rządu. W efekcie w czerwcu 2013 r. został złożony do Komisji nowy wniosek, nad którym prace są obecnie prowadzone. Niestety, zarówno Komisja Europejska, jak i polskie Ministerstwo Finansów zachowują się niezwykle tajemniczo i nie udostępniły do publicznej wiadomości pełnego wniosku o derogację. Dlatego opierać się możemy wyłącznie na informacjach opublikowanych na stronach internetowych rządu oraz tych "przedzierających" się do mediów w wypowiedziach przedstawicieli aparatu skarbowego, a one - chociaż pozbawione szczegółów - są niezwykle interesujące.Strona
1
2 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar asderconsulting

  asderconsulting 2014-03-24 22:39

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  To, że auto nie zostało kupione jako firmowe, nie zmienia faktu, że może firmowym się stać - wystarczy je wnieść do ewidencji środków trwałych. Oprócz pewności odliczania VATu, istnieje także możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych w podatku dochodowym. . .

 • avatar

  piotr 2014-03-20 09:23

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Nigdzie nie mogę doczytać, czy jak mam auto prywatne nie kupione na firmę nie jest w środkach trwałych, czy też mnie te przepisy obowiązują tz. muszę zgłosić to do urzędu skarbowego, mogę 50% vat-u odliczyć od remontów, czy nadal prowadzić mam kilomertówkę i już, dodam, że auto w 80% jest wykorzystywane do celów firmowych, ale nie kupiłem go na firmę mam jednoosobową działalność gospodarczą.

 • avatar Twoja księgowa

  Twoja księgowa 2013-12-29 16:17

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  A ja jestem za tym aby nie odliczać podatku vat od samochodów, od paliwa, od eksploatacji. Wystarczy mi jak rząd odda przedsiębiorcom vat od zakupu samochodów i paliwa do służbowych limuzyn i samolotów(ale będziemy bogaci)Podejrzewam że przedstawiasz tę najwyższą klasę przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że są również przedsiębiorcy których nie stać na nowe samochody i kupują samochody z tzw. drugiej ręki (bez VAT) i to o czym piszesz ich nie obejmuję. Jedyne na czym mogą zaoszczędzić to VAT od zakupu min. paliwa, materiałów eksploatacyjnych, napraw itp. Ja osobiście uważam że te zmiany są bardzo korzystne, czekam tylko na podobne zmiany w podatku dochodowym, tzn. aby można procentowo zaliczać w koszty amortyzację, koszty ubezpieczenia, koszty paliwa itp. w sytuacji gdy podatnik swój samochód wykorzystuję zarówno na potrzeby prowadzonej działalności jak również prywatnie.

 • avatar

  aaa 2013-12-29 15:44

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  A ja jestem za tym aby nie odliczać podatku vat od samochodów, od paliwa, od eksploatacji. Wystarczy mi jak rząd odda przedsiębiorcom vat od zakupu samochodów i paliwa do służbowych limuzyn i samolotów(ale będziemy bogaci)

 • avatar

  Dodi 2013-12-02 12:14

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Arturze, obawiam się iż Twoja wiedza na teamt rozliczeń w EU jest dość powierzchowna, gdyż weźmy na przykład DE, ok możesz odliczyć pełen VAT od zakupu, ale potem albo musisz prowadzić książkę kilometrów i wykazywać wszystkie prywatne km, lub płacić co roku kilka procent podatku od wartości pojazdu, jako prywatny przychód ... więc nie jest tak różowo. W polsce, wiekszość aut jeżdżących w małych i średnich firmach, śmiem twierdzić przynajmniej 50% km (a co za tym idzie kosztów) robi prywatnie. I nikt nie wylicza że służbowym autem i paliwem na fakturę jeżdzisz na zakupy, odwozisz dzieci do szkoły czy jedziesz na wakacje. WOW 50%!Za to dobrodziejstwo powinniśmy pasć do stóp panu premierowi i do końca swoich dni być mu wdzięcznym.A teraz  na serio, zakładając średnie miesięczne przebiegi i zużycie paliwa na poziomie 600 zł / miesiąc możemy sobie odliczyć, że oszczędność będzie poniżej 70zł. Samo rozliczenie faktury przez księgowego będzie więcej kosztowało!To jest właśnie polityka pro-firmowa! Żona zatrudnia ok 25 osób, daje im nieźle zarobić, płaci co miesiąc spore opłaty związane z prowadzeniem DG i pracownikami no i OGROMNY VAT, a co dostaje w zamian?50% za zakup samochodu i 50% za jego eksploatacje! Smiech na sali!Dlaczego w całej UE przedsiębiorcy mają prawo do pełnego odliczenia, a w naszym zaścianku jak zwykle napotykamy na liczne ograniczenia?Propozycja dla panów z wiejskiej: możecie jeszcze opodatkować powietrze, opodatkować podatki, zlikwidować jakiekolwiek ulgi podatkowe, no i najważniejsze wiek emerytalny 90lat!!! 

HITY INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?