| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Eksport towarów a VAT - brak dokumentów wywozowych

Eksport towarów a VAT - brak dokumentów wywozowych

Towar wyjechał w maju poza Unię. Nie otrzymaliśmy potwierdzenia zgłoszenia do procedury celnej ani odprawy do chwili złożenia deklaracji za maj. Dlatego w ogóle nie wykazaliśmy sprzedaży w deklaracji za maj. W czerwcu również potwierdzenia nie było, więc wykazaliśmy sprzedaż ze stawką krajową. Po złożeniu deklaracji otrzymaliśmy informację, że potwierdzenia nie będzie, ponieważ odbiorca nie dopełnił wymaganych formalności. Czy w takiej sytuacji deklaracje sporządziliśmy prawidłowo?

Czy w przypadku tego eksportu sprzedaż ze stawką krajową została prawidłowo wykazana w czerwcu? Czy należało dokonać korekty maja i tam wykazać sprzedaż ze stawką krajową?


Nie, deklaracje zostały sporządzone nieprawidłowo. Rozliczenia transakcji należało dokonać w rozliczeniu za maj, a nie za czerwiec. Dlatego należy złożyć korekty deklaracji za maj i za czerwiec.

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług


Transakcje eksportowe - rozliczanie VAT


Transakcje eksportowe podlegają szczególnym zasadom rozliczania VAT. Do eksportu towarów zastosowanie ma 0% stawka VAT, pod warunkiem jednak spełnienia warunku posiadania przez podatnika, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy od dostawy, dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Obecnie przepisy określają przykładowo, jakie to mogą być dokumenty (art. 41 ust. 6a ustawy o VAT ):

1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

3) zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Zatem za dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty uznaje się m.in. elektroniczny komunikat IE-599 przesłany przez urząd celny wywozu.

W sytuacji gdy warunek posiadania ww. dokumentów nie zostanie spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji prowadzonej dla celów VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując 0% stawkę VAT, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu również w tym terminie zastosowanie mają stawki właściwe dla dostawy danego towaru na terytorium kraju.

Należy jednak mieć na uwadze, że możliwość przesunięcia rozliczenia eksportu towarów do następnego okresu rozliczeniowego z zastosowaniem 0% stawki VAT lub stawek krajowych jest możliwa w sytuacji:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »