| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.

Zmieniona ustawa wprowadza zapis, że VAT rozliczyć należy w momencie wykonania usługi udzielenia licencji. Jednak wielu Podatników będzie miało problem z prawidłowym ujęciem tegoż momentu.


Interpretacje podatkowe


Ustawa o podatku VAT zawsze pozostawiała spory obszar wątpliwości Podatników. Stąd też zdecydowana większość z nich znalazła rozwiązanie w postaci interpretacji indywidualnych. Jednakże rewolucja w zakresie podatku od wartości dodanej pociągnie za sobą konieczność wystąpienia przez Podatników z wnioskiem o wydanie nowych interpretacji, dostosowanych do znowelizowanych okoliczności.

Pomijając fakt, że za wniosek trzeba uiścić stosowną opłatę (jednak nie jest ona na tyle wysoka, żeby można było mówić o znaczących dodatkowych kosztach), okres oczekiwania na interpretację Ministra wynosi 3 miesiące. Zatem aby Podatnicy mogli się dobrze przygotować do zmian, powinni jak najszybciej wystąpić z takim wnioskiem.


Okres dostosowawczy


Jak każda zmiana (szczególnie w przepisach podatkowych), tak i ustawa o VAT nie jest wyjątkiem: nie obejdzie się bez uwzględnienia czynnika ludzkiego, tj. od czasu potrzebnego na praktyczne przełożenie znowelizowanych zasad. Księgowe, które od wielu lat za moment podatkowy traktowały wystawienie faktury VAT, będą musiały znacznie więcej uwagi przykładać do rozliczania VAT-u.

Oczywiście, niezbędnym będzie również przystosowanie systemów finansowo - księgowych do nowym warunków.  A to nie będzie już zupełnie bezkosztowe (więc skorzystają na firmy informatyczne zajmujące się oprogramowaniem dla księgowości).

Jeśli jednak firmy dobrze i na czas zapoznają się z nowymi przepisami, i jeśli dostosują się do tych zmian, owa styczniowa rewolucja nie będzie wymagała wielkich ofiar, ale wejdzie w nasze życie gospodarcze spokojnie i bez większych burz.

Sławomir Ekman

 

Dyrektor, 24EasyAudit

 

 

 

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK