REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Sławomir Ekman
Dyrektor 24iValue
24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue
Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.


Fakturowanie


Po pierwsze wydłużone zostają terminy wystawiania faktur. Do lamusa odchodzi dotychczas obowiązujący 7-dniowy okres, który zostaje zastąpiony zapisem „do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługę” (również dla faktur zaliczkowych).

Autopromocja

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Powyższa ogólna zasada nie ma zastosowania w przypadku usług budowlanych lub budowlano - montażowych, dostawy książek drukowanych oraz czynności polegających na ich  drukowaniu:

- usługi budowlane lub budowlano - montażowe -  do 30. dnia od dnia wykonania usługi,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dostawa książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych -do 60. dni od dnia wydania towaru,

o   w przypadku gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw - do 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów,

- czynności polegające na drukowaniu książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów, z wyjątkiem importu usług - do 90. dnia od dnia wykonania tejże  czynności.

Faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi (również w przypadku faktur zaliczkowych).

 

 

Niewątpliwym plusem dla Podatników, jaki niesie za sobą zmiana zasad fakturowania, jest umożliwienie im wystawiania faktur zbiorczych. Co więcej - zabieg taki ma na celu uproszczenie dokumentowania transakcji, ponieważ Podatnicy na jednej fakturze będą mogli zawrzeć wszystkie transakcje wykonane w danym miesiącu.


Najważniejsze zmiany w VAT 2014


Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Jednakże zmiany zawsze mają pozytywne i negatywne aspekty. Otóż dlaczego termin wystawienia faktur zmienia się tak radykalnie? Dlatego, że od 01.01.2014 r. to nie one będą czynnikiem decydującym o momencie rozpoznania przychodu ze sprzedaży, a więc de facto obowiązku podatkowego.


Moment rozpoznania przychodu


Znowelizowana ustawa o VAT, stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub dostarczenia towaru (w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, uznaje się je  za wykonane w przypadku wykonania ich części, dla której to części określono zapłatę) - przyczyni się to do szybszego powstania tegoż obowiązku, a w praktyce - do wcześniejszego wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni Podatnika.

 

Po drugie znika możliwość manewrowania terminem zapłaty zobowiązania podatkowego (dotychczas Podatnicy mogli np. później wystawić fakturę).

Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.


Faktury korekty


Na pocieszenie można dodać, że znika obecnie obowiązujący przepis dotyczący wymogu gromadzenia potwierdzeń odbioru faktur korekt - jednakże tylko w przypadku, gdy uzyskanie tego potwierdzenia nie będzie możliwe.


Transakcje WDT


W tym zakresie Podatnika czekają bardzo niekorzystne zmiany finansowe: w przypadku dużych opóźnień (dłuższych niż 3 miesiące od końca miesiąca, w którym WDT miała miejsce), transakcje te nie pozostaną (jak dotychczas) neutralne dla VAT-u. Znowelizowane przepisy przewidują bowiem w takim przypadku konieczność dokonania korekty podatku naliczonego.

Wystarczy zatem, że Podatnik straci kontrolę nad obiegiem dokumentacji i WDT nie będzie już neutralne podatkowo.

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.

Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF


Licencje


I jeszcze słowo na temat licencji. Dotychczas dla każdego z nas oczywiste były specyficzne zasady rozliczania podatku VAT w przypadku udzielenia licencji - odroczenie obowiązku podatkowego do momentu zapadalności terminu płatności.

 

Zmieniona ustawa wprowadza zapis, że VAT rozliczyć należy w momencie wykonania usługi udzielenia licencji. Jednak wielu Podatników będzie miało problem z prawidłowym ujęciem tegoż momentu.


Interpretacje podatkowe


Ustawa o podatku VAT zawsze pozostawiała spory obszar wątpliwości Podatników. Stąd też zdecydowana większość z nich znalazła rozwiązanie w postaci interpretacji indywidualnych. Jednakże rewolucja w zakresie podatku od wartości dodanej pociągnie za sobą konieczność wystąpienia przez Podatników z wnioskiem o wydanie nowych interpretacji, dostosowanych do znowelizowanych okoliczności.

Pomijając fakt, że za wniosek trzeba uiścić stosowną opłatę (jednak nie jest ona na tyle wysoka, żeby można było mówić o znaczących dodatkowych kosztach), okres oczekiwania na interpretację Ministra wynosi 3 miesiące. Zatem aby Podatnicy mogli się dobrze przygotować do zmian, powinni jak najszybciej wystąpić z takim wnioskiem.


Okres dostosowawczy


Jak każda zmiana (szczególnie w przepisach podatkowych), tak i ustawa o VAT nie jest wyjątkiem: nie obejdzie się bez uwzględnienia czynnika ludzkiego, tj. od czasu potrzebnego na praktyczne przełożenie znowelizowanych zasad. Księgowe, które od wielu lat za moment podatkowy traktowały wystawienie faktury VAT, będą musiały znacznie więcej uwagi przykładać do rozliczania VAT-u.

Oczywiście, niezbędnym będzie również przystosowanie systemów finansowo - księgowych do nowym warunków.  A to nie będzie już zupełnie bezkosztowe (więc skorzystają na firmy informatyczne zajmujące się oprogramowaniem dla księgowości).

Jeśli jednak firmy dobrze i na czas zapoznają się z nowymi przepisami, i jeśli dostosują się do tych zmian, owa styczniowa rewolucja nie będzie wymagała wielkich ofiar, ale wejdzie w nasze życie gospodarcze spokojnie i bez większych burz.

Sławomir Ekman

 

Dyrektor, 24EasyAudit

 

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA