| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Czy faktura wystawiona w 2014 r. osobie fizycznej musi zawierać NIP

Czy faktura wystawiona w 2014 r. osobie fizycznej musi zawierać NIP

W treści przepisów o fakturach, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r., nie znalazłem wyłączenia z obowiązku podawania na fakturach numeru NIP nabywcy, w przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną. Chodzi mi o faktury na dostawę wody. Czy to oznacza, że faktury wystawiane osobom fizycznym, np. za dostawę wody, muszą zawierać numer NIP nabywcy?

W 2014 r. zgodnie z art. 106e ustawy faktura powinna zawierać m.in. „numer, za pomocą którego nabywca towarów jest zidentyfikowany na potrzeby podatku”. Jeżeli zatem nabywca towaru jest „zidentyfikowany na potrzeby podatku”, to na fakturze należy podać NIP nabywcy. Od 1 stycznia 2014 r. na fakturze dokumentującej ww. dostawy mediów (np. wody) wystawianej na rzecz osób fizycznych - podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby tego podatku należy więc podawać numer NIP nabywcy. W przypadku gdy faktura jest wystawiona na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie ma obowiązku podawania jej NIP-u.


Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1027

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego”

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »