| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Zmiany w przepisach VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w przepisach VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zmianie uległo wiele przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych. Zmianie uległy zasady dotyczące m.in. terminów powstawania obowiązku podatkowego, odliczania podatku naliczonego, terminów wystawiania faktur.

INFORFK: Zmiany w VAT 2014

 

 

 


Zmiana terminu powstawania obowiązku podatkowego


Obecnie, wg ogólnej zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Ustawodawca przewidział wyjątki, dotyczące np.: dokumentowania mediów, usług najmu, ochrony osób i mienia, usług budowlanych lub budowlano-montażowych, stałej obsługi prawnej i biurowej, drukowania książek, gazet i czasopism, dostawy książek, gazet i czasopism.

Dla tych czynności obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, a gdy faktura nie została wystawiona lub została wystawiona z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwila upływu terminów wystawienia faktury.

Dla niektórych czynności, obowiązek podatkowy powstanie w chwili otrzymania całości lub części zapłaty.

Wyjątki od ogólnej zasady obowiązku podatkowego zapisane zostały w art. 19a ust 5 i 7 -11, art. 14 ust.6, art. 20 i art. 21 ust.1 ustawy o VAT.

Nie uległy zmianie przepisy dotyczące otrzymania zaliczki, zadatku, itp. Ich otrzymanie powoduje  powstanie obowiązku podatkowego. W tym zakresie również mamy do czynienia z wyjątkami (media, najem, stała obsługa prawna i biurowa, itp.).

Odliczenie VAT z faktur za energię elektryczną w 2014 r.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne

W art. 19a ust. 2 ustawy  określono, iż usługę uznaje się za wykonaną również w przypadku, gdy będzie ona przyjmowana częściowo, dla których to części określona będzie zapłata.

Z kolei w art. 19a ust.3 zapisano, iż usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upłyną terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Warto zaznaczyć, że dla czynności wykonanych przed dniem 1 stycznia 2014 r., obowiązek podatkowy powstaje na "starych" zasadach. Dotyczy to również mediów udokumentowanych fakturą wystawioną do końca 2013 r.


Zasady odliczania podatku naliczonego


Od 2014r.  prawo do odliczenia VAT zależy od terminu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

Nie można odliczyć podatku naliczonego wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Pozostałe zasada, że VAT można odliczać w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, lub poprzez korektę deklaracji za okres, w którym powstało prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało to prawo.

Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK