| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące powstawania obowiązku podatkowego w podatku VAT w zakresie sprzedaży usług. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

 

 

 

 


Od 1 stycznia 2014 roku zostało wprowadzonych wiele zmian do ustawy o VAT, dlatego też warto zastanowić się, czy nie dotyczą one naszego przedsiębiorstwa, zanim rozpoczniemy ewidencję sprzedaży. Przyjrzyjmy się jak w świetle nowych przepisów należy rozpatrywać transakcje związane ze sprzedażą usług.


Obowiązek podatkowy z chwilą wykonania usługi


Rewolucyjną zmianą jest odejście w nowym roku kalendarzowym od koncepcji „faktury dnia siódmego”. Zasadą ogólną jest, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Nie jest ta reguła w zasadniczy sposób inna, niż ta, która dotyczyła roku 2013, ale w praktyce będzie miała bardzo szerokie zastosowanie, właśnie ze względu na oderwanie tej daty od momentu wystawienia faktury.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r.

Otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi w dalszym ciągu będzie rodziło powstanie obowiązku podatkowego.


Usługa uznana za wykonaną


Dodatkowo ustawa o VAT określa umowne zasady uznania danej usługi za wykonaną:

- Usługę przyjmowaną częściowo uważa się za wykonaną w odniesieniu do tej części usługi, dla której to określono zapłatę (art. 19 a ust. 2 ustawy o VAT).

- Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

- Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

 

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Accace

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »