| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące powstawania obowiązku podatkowego w podatku VAT w zakresie sprzedaży usług. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

 

 

 

 


Od 1 stycznia 2014 roku zostało wprowadzonych wiele zmian do ustawy o VAT, dlatego też warto zastanowić się, czy nie dotyczą one naszego przedsiębiorstwa, zanim rozpoczniemy ewidencję sprzedaży. Przyjrzyjmy się jak w świetle nowych przepisów należy rozpatrywać transakcje związane ze sprzedażą usług.


Obowiązek podatkowy z chwilą wykonania usługi


Rewolucyjną zmianą jest odejście w nowym roku kalendarzowym od koncepcji „faktury dnia siódmego”. Zasadą ogólną jest, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Nie jest ta reguła w zasadniczy sposób inna, niż ta, która dotyczyła roku 2013, ale w praktyce będzie miała bardzo szerokie zastosowanie, właśnie ze względu na oderwanie tej daty od momentu wystawienia faktury.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r.

Otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi w dalszym ciągu będzie rodziło powstanie obowiązku podatkowego.


Usługa uznana za wykonaną


Dodatkowo ustawa o VAT określa umowne zasady uznania danej usługi za wykonaną:

- Usługę przyjmowaną częściowo uważa się za wykonaną w odniesieniu do tej części usługi, dla której to określono zapłatę (art. 19 a ust. 2 ustawy o VAT).

- Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

- Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

 

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Accace

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karol Siergiej

Radca prawny, wspólnik kancelarii obsługującej osoby fizyczne oraz przedsiębiorców i inne podmioty (w tym lecznicze). Przez pięć lat był zatrudniony jako specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Olsztynie. Specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych, prawie cywilnym a także prawie i postępowaniu administracyjnym (w szczególności problematyce legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie RP). Autor licznych publikacji, doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK