| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Środki trwałe małżonków

Środki trwałe małżonków

Czy można amortyzować składnik należący do majątku odrębnego małżonka? Jak ustalić wartość początkową środka trwałego przejętego z firmy małżonka?


PRZYKŁADY
1.Pomiędzy małżonkami Haliną i Janem O. istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Halina O. jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego stała się właścicielką budynku, który obecnie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej prowadzonej przez Jana O. W związku z tym, że przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej są składowymi majątku osobistego każdego z małżonków (w tym wypadku Haliny O.), Jan O. nie może zaliczyć nieruchomości do środków trwałych swojej firmy, a tym samym nie może jej amortyzować. Aby wydatki ponoszone na bieżącą eksploatację budynku mogły zostać uznane za koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej Jana O., małżonkowie powinni zawrzeć umowę użyczenia. W tym przypadku bezpłatne udostępnienie nieruchomości nie będzie rodziło ujemnych skutków podatkowych u żadnego z małżonków. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 2 u.p.d.o.f. nie ustala się przychodu z nieruchomości (w postaci wartości czynszowej), jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na potrzeby członków rodziny. Z kolei, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy, nie uważa się za przychód z działalności gospodarczej wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
2.W wyniku zawartej przed ślubem intercyzy pomiędzy Jolantą i Tomaszem Z. panuje ustrój rozdzielności majątkowej. Jolanta Z. otworzyła hurtownię przetworów owocowo-warzywnych. Do prowadzenia tej działalności niezbędny stał się samochód-chłodnia. Jolanta Z. nie posiadała jednak wystarczających środków, toteż nabycie pojazdu częściowo sfinansował Tomasz Z. W ten sposób małżonkowie Z. stali się współwłaścicielami samochodu w częściach ułamkowych, odpowiadających wartości uiszczonej ceny zakupu. Podatniczka ma prawo zaliczyć samochód-chłodnię do majątku trwałego swojej firmy, przy ustalaniu wartości początkowej powinna jednak uwzględnić treść art. 22g ust. 11 u.p.d.o.f.

Należy podkreślić, że zawieranie z małżonkiem umowy użyczenia składnika majątkowego, nabytego w czasie trwania małżeństwa ze wspólnych środków (składnika majątku wspólnego), jest bezprzedmiotowe, gdyż wspólność majątkowa daje możliwość samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym lub jego elementami przez każdego z małżonków z osobna.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK