| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Środki trwałe małżonków

Środki trwałe małżonków

Czy można amortyzować składnik należący do majątku odrębnego małżonka? Jak ustalić wartość początkową środka trwałego przejętego z firmy małżonka?

Innym problemem, często pojawiającym się w zapytaniach kierowanych pod adresem organów podatkowych, jest możliwość zaewidencjonowania wspólnego samochodu jako środka trwałego w sytuacji, gdy jest on zarejestrowany wyłącznie na małżonka podatnika.
Amortyzacja środków trwałych objętych wspólnością majątkową
Amortyzacji podlegają zasadniczo stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zwane środkami trwałymi. Podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Szczegółowe zasady ustalania wartości początkowej zawiera art. 22g u.p.d.o.f. Zgodnie z ustępem 11 tego przepisu, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Redakcja zacytowanego przepisu jest dość niezręczna, zważywszy że wspólność majątkowa małżeńska jest rodzajem współwłasności łącznej („niepodzielnej ręki”), w której nie ustala się proporcji ani ułamków.
Jednak posiłkując się uregulowaną w art. 43 § 1 k.r.o. zasadą, zgodnie z którą udziały małżonków w majątku wspólnym są równe, można przyjąć, że jeżeli dany składnik majątku wspólnego wykorzystywany jest gospodarczo przez obydwojga małżonków równocześnie, to każdy z nich dokonuje odpisów amortyzacyjnych od połowy wartości początkowej środka trwałego. Jeżeli tylko jeden z małżonków wprowadził określony składnik majątku wspólnego do ewidencji środków trwałych, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego pełnej wartości początkowej.

PRZYKŁAD
Jerzy H. jest notariuszem i na potrzeby swojej działalności gospodarczej nabył odpowiedni lokal w centrum miasta. W związku z tym, że środki finansowe przeznaczone na nabycie nieruchomości pochodziły z majątku wypracowanego w trakcie trwania małżeństwa Jerzego H. i Grażyny H., lokal stał się również elementem majątku wspólnego. Grażyna H. jest radcą prawnym, jednak nie zamierza używać przedmiotowego lokalu w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wobec tego Jerzy H. może zakupioną nieruchomość wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, którą w tym wypadku jest cena nabycia w pełnej wysokości.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »