| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Środki trwałe małżonków

Środki trwałe małżonków

Czy można amortyzować składnik należący do majątku odrębnego małżonka? Jak ustalić wartość początkową środka trwałego przejętego z firmy małżonka?


Gdy środki trwałe przynoszą dochód

Częstą praktyką jest czerpanie przez przedsiębiorców pożytków z rzeczy ruchomych lub nieruchomości figurujących w ewidencji środków trwałych. Odbywa się to na podstawie zawieranych – w ramach działalności gospodarczej – umów najmu lub dzierżawy.
Jeżeli jednak przedmiotem wymienionych powyżej kontraktów jest środek trwały, będący jednocześnie składnikiem majątku wspólnego, rodzi się pytanie: czy małżonek, który nie jest przedsiębiorcą, również uzyskuje przychód z tego tytułu, wszak pozostaje współwłaścicielem wynajmowanej lub wydzierżawianej rzeczy. Podstawę do tych wątpliwości stwarza art. 8 ust. 1 i ust. 3 u.p.d.o.f. Powołany przepis stanowi m.in., że przychody ze wspólnej własności u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.
Rozwiązanie tego dylematu znajduje się w treści art. 14 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.f., który powiada, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Wobec powyższego należy przyjąć, że wszystkie przychody, jakie przynoszą środki trwałe, bez względu na to, czy są składnikami wspólnego majątku małżeńskiego czy też nie, powinny być rozliczane wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez tego z małżonków, który ujął te środki w ewidencji swojej firmy.

Podstawa prawna:
ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.).

Małgorzata Rymarz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK