| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Opodatkowanie VAT-em umów o zarządzanie przedsiębiorstwem

Opodatkowanie VAT-em umów o zarządzanie przedsiębiorstwem

Usługi świadczone przez menedżerów na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem są, co do zasady, opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a nie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Odpłatne świadczenie usług

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm. – zwanej dalej ustawą o VAT) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
ważne
Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie więc z przedmiotową definicją świadczenie usług na podstawie kontraktu menedżerskiego jest uznawane za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT.

Działalność gospodarcza

Drugim istotnym warunkiem opodatkowania danej usługi jest warunek, aby daną usługę świadczyła osoba uznana za podatnika przez ustawę o VAT.
Zgodnie z ustawą o VAT podatnikami są zarówno osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jak również osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ustawa o VAT podaje własną definicję działalności gospodarczej, tak więc analizując, czy dany podmiot spełnia definicję podatnika, rozpatrujemy definicję działalności gospodarczej podanej w ustawie, nie korzystając z definicji zawartych w innych aktach prawnych.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne, oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Są to również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W świetle przedstawionej definicji świadczenie usług przez menedżera na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem zarówno w ramach prowadzonej przez menedżera pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i bez zgłaszania działalności do ewidencji działalności gospodarczej będzie uważane za „działalność gospodarczą” w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z tym w obu wyżej wymienionych przypadkach świadczenie usług przez menedżera wypełnia wszystkie przesłanki do uznania ich za czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Ustawodawca wprowadza jednak w ustawie kilka wyłączeń.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK