| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Co się zmieniło w opłacie skarbowej od 16 sierpnia 2006 r.

Co się zmieniło w opłacie skarbowej od 16 sierpnia 2006 r.

Od 16 sierpnia 2006 r. notariusze nie są już płatnikami opłaty skarbowej od sporządzanych przez nich dokumentów. Wprowadzono również zasadę, że jeżeli podanie jest wnoszone w formie elektronicznej, to zapłata opłaty skarbowej również musi być dokonana w ten sposób.


Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa i o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła zmianę polegającą na tym, że od 16 sierpnia 2006 r. nie ma już płatników opłaty skarbowej. Dotychczas byli nimi notariusze od sporządzanych przez nich dokumentów. Opłatę od tych dokumentów osoby i jednostki, na rzecz których są one sporządzane, będą więc musieli wnosić sami. W związku z tym wydano nowe rozporządzenie w sprawie sposobu zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej. W większości jest ono odwzorowaniem rozwiązań zawartych w poprzednim rozporządzeniu. Nie uwzględnia jednak poprzednich zapisów związanych z poborem zapłaty przez notariuszy. Nowością jest zdefiniowanie pojęcia podania i organu. Jako podanie rozporządzenie określa: podanie lub protokół stwierdzający wniesienie podania, albo podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Organem jest zaś organ administracji rządowej lub samorządowej oraz podmioty wymienione w art. 1 ust. 2 ustawy o opłacie skarbowej, czyli podmioty inne niż organy administracji rządowej lub samorządowej, które wykonują zadania z zakresu administracji publicznej dotyczące opłaty skarbowej.

Wprowadzono również zasadę, że jeżeli podanie jest wnoszone w formie elektronicznej, to zapłata opłaty skarbowej również musi być dokonana w ten sposób. Elektronicznie ma być także wnoszona opłata za dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika, które zostały sporządzone w tej samej formie i opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym. Ponadto organy dokonujące czynności urzędowych, wydające zaświadczenia lub zezwolenia, mają przekazywać informacje o niezapłaceniu opłaty skarbowej od tych czynności właściwym organom podatkowym. Wskazują przy tym imię i nazwisko (nazwę) podmiotu zobowiązanego do zapłaty, jej przedmiot oraz kwotę.

• art. 13 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa i o zmianie niektórych innych ustaw – Dz.U. Nr 143, poz. 1199
• § 4 ust. 3, § 6 ust. 3, § 7 ust. 3, § 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 lipca 2006 r. w sprawie sposobu zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej – Dz.U. Nr 137, poz. 975

Ewa Leszczyńska
ekspert w zakresie podatków

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK