| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Ulepszenie zaliczane do kosztów

Ulepszenie zaliczane do kosztów

Składniki majątku wykorzystywane w działalności gospodarczej wymagają często poniesienia nakładów inwestycyjnych mających na celu zwykle zwiększenie ich wydajności, czy wydłużenie czasu wykorzystywania.


PRZYKŁAD
Podatnik posiada na stanie swojej firmy samochód ciężarowy o wartości początkowej 50 000 zł. Mimo że jest już całkowicie zamortyzowany, nadal jest wykorzystywany w działalności. Podatnik poniósł wydatki na ulepszenie samochodu, które wyniosły 6000 zł. W lutym powiększył wartość początkową samochodu o wartość ulepszenia. Odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać począwszy od marca. Roczna stawka amortyzacji dla samochodów ciężarowych wynosi 20 proc. W takiej sytuacji odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać od wartości 56 000 zł. Wysokość miesięcznego odpisu amortyzacyjnego wyniesie:
56 000 x 20% = 11 200 : 12 = 933,33 zł.
Należy pamiętać, że do kosztów podatkowych zostały zaksięgowane odpisy amortyzacyjne w wysokości 50 000 zł. Oznacza to, że do kosztów podatkowych można zaliczyć wartość odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez 7 miesięcy, tj. od marca do sierpnia po 933,33 zł, a we wrześniu – 400,02 zł.
We wrześniu całkowita suma odpisów amortyzacyjnych samochodu wyniesie więc 56 000 zł, według wyliczenia: 933,33 x 6 + 400,02 = 6000 + 50 000.

Ulepszenie środka trwałego a metoda amortyzacji

Jeżeli w wyniku ulepszenia zwiększy się wartość początkowa środka trwałego, podatnik nie ma możliwości wybrania nowej metody amortyzowania tego środka. Wydatki te nie spowodowały powstania odrębnego obiektu, a jedynie ulepszenie istniejącego środka trwałego. W związku z tym, jak stwierdził jeden z organów podatkowych: „poniesienie nakładów na rozbudowę budynku w kwocie przewyższającej 3500 zł, w wyniku czego nastąpił wzrost jego wartości użytkowej, czyli ulepszenie środka trwałego, upoważnia do naliczania dalszych odpisów amortyzacyjnych, przy zastosowaniu pierwotnie (...) przyjętej stawki, od wartości początkowej powiększonej o kwotę dokonanego ulepszenia, przy czym suma wszystkich odpisów nie może przekroczyć podwyższonej wartości ulepszonego środka trwałego” (postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy z 19 stycznia 2006 r., nr US-PD-I/415/1/56/05).

Ulepszenie wyposażenia

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają obowiązek prowadzić ewidencję wyposażenia. Ujmują w niej składniki majątku, których wartość przekracza 1500 zł. Ewidencja ta powinna zawierać co najmniej:
• numer kolejny wpisu i datę nabycia,
• numer faktury lub rachunku oraz nazwę wyposażenia,
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK