| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > W jakich przypadkach darowizny podlegają VAT

W jakich przypadkach darowizny podlegają VAT

Organizacje non-profit bardzo często są beneficjentami różnego rodzaju darowizn, zarówno pieniężnych, jak i materialnych. Również często same są darczyńcami. Otrzymanie takiej darowizny, jak też jej przekazanie może powodować obowiązek rozliczenia VAT.


PRZYKŁAD 1
Stowarzyszenie prowadzi stołówkę. Od prywatnych sponsorów otrzymuje darowizny pieniężne z przeznaczeniem w całości na dożywianie dzieci. Darowizny są zarówno od osób fizycznych, jak i firm prowadzących działalność gospodarczą.
W wyniku darowizny dzieci dostają bezpłatne obiady. W związku z tym kwota darowizny stanowi podstawę opodatkowania VAT.

PRZYKŁAD 2
Fundacja organizuje akcje związane z ochroną zdrowia (np. rozdaje ulotki, organizuje bezpłatne badania), co stanowi jej działalność statutową. Od prywatnych sponsorów otrzymuje darowizny pieniężne z przeznaczeniem na swoją działalność. Ponieważ darowizna nie jest związana z konkretną dostawą lub świadczeniem usług, nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.
Należy pamiętać, że obowiązek podatkowy z tytułu tych dopłat powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Oznacza to, że powstaje on niezależnie od momentu powstania obowiązku podatkowego dla dofinansowanej czynności.

PRZYKŁAD 3
Stowarzyszenie organizuje koncert muzyczny. Otrzymało darowiznę od sponsorów, dofinanso wującą organizację koncertu, co spowodowało obniżenie ceny biletów. Bilety były sprzedawane 16 sierpnia po 10 zł. Natomiast dopłatę po 5 zł do biletu stowarzyszenie otrzymało 5 września. Dlatego dla sprzedanych biletów obowiązek podatkowy powstaje w sierpniu, a dla dotacji we wrześniu.

Dofinansowanie w zamian za usługę

Jak już wspomniano, inaczej wygląda sytuacja, gdy w zamian za otrzymane dofinansowanie jesteśmy zobowiązani do świadczeń na rzecz darczyńcy. Najczęściej jest to reklama ofiarodawcy. Jest to po prostu świadczenie na rzecz darczyńcy usługi.

UWAGA!
Gdy nie zostanie w umowie określone, jaka część przekazanej kwoty stanowi zapłatę za usługę, należy przyjąć, że podstawą opodatkowania jest cała otrzymana kwota.

Gdy jesteśmy czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, będziemy zobowiązani wystawić fakturę za świadczoną usługę (7 dni od dnia wykonania usługi). Gdy otrzymamy zapłatę przed wykonaniem usługi, obowiązek rozliczenia VAT powstaje w miesiącu otrzymania należności. Należy wystawić fakturę w terminie 7 dni od dnia otrzymania należności. Termin wykonania usługi strony powinny ustalić w umowie.

Gdy korzystamy ze zwolnienia, bo wykonujemy tylko działalność statutową, to możemy również nie opodatkowywać świadczonych usług do czasu, gdy obrót z tego tytułu nie przekroczy 10 000 euro w proporcji do okresu prowadzonej działalności.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK