| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie zmiany wprowadzono w zakresie korygowania deklaracji

Jakie zmiany wprowadzono w zakresie korygowania deklaracji

Ustawa o kontroli stanowi po nowelizacji, że kontrolowany może - w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli - skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową.


W ustawie o kontroli skarbowej pojawił się nowy art. 14c. Przepis ten stanowi, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem. Korekta złożona w tym przypadku nie wywołuje skutków prawnych z wyjątkiem przedstawionego poniżej.

Ustawa o kontroli stanowi obecnie, iż kontrolowany może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli, skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Na możliwość skorygowania deklaracji kontrolujący wskazuje w protokole kontroli. Tak przeprowadzona korekta wywołuje skutki prawne. Warto pamiętać, że uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje nadal po zakończeniu postępowania kontrolnego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Kontrolowany ma obowiązek zawiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu do właściwego organu podatkowego korygującej deklaracji. Musi to nastąpić nie później niż w terminie 3 dni. Do zawiadomienia należy dołączyć pisemne zawiadomienie o przyczynach korekty. Przykładowo powinno się wskazać, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej. Po wypełnieniu tych obowiązków organ podatkowy niezwłocznie informuje właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korygującej deklaracji.

Jednocześnie zmieniono art. 16a Kodeksu karnego skarbowego. Brzmi on obecnie:
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

• ustawa z 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw – do dnia oddania Mk do drukarni nie ukazał się Dziennik Ustaw z tą ustawą

Tomasz Król
konsultant w zakresie podatków i prawa gospodarczego
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »