| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Ewidencja niewygasających wydatków - nowe konto

Ewidencja niewygasających wydatków - nowe konto

Niezrealizowane kwoty wydatków zamieszczonych w budżecie jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem wydatków, których źródłem finansowania są dochody własne jednostki budżetowej, wygasają z upływem roku budżetowego.


Od tej zasady istnieje wyjątek, zgodnie z którym organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może ustalić wykaz wydatków, do których nie stosuje się tego przepisu oraz określić ostateczny termin dokonania każdego wydatku ujętego w tym wykazie w następnym roku budżetowym.

Łącznie z wykazem wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, organ stanowiący ustala plan finansowy tych wydatków w podziale na działy i rozdziały klasyfikacji wydatków z wyodrębnieniem wydatków majątkowych. Przez ustalenie planu finansowego należy rozumieć uchwalenie tego planu w formie uchwały.

Należy pamiętać, aby środki finansowe na wydatki ujęte w wykazie były gromadzone na wyodrębnionym subkoncie podstawowego rachunku bankowego jednostki samorządu terytorialnego.

Nowe konto bilansowe

Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. wprowadziło nowe konto bilansowe: konto 225 – „Rozliczenie niewygasających wydatków”. Służy ono do ewidencji rozliczeń z jednostkami budżetowymi z tytułu zrealizowanych przez te jednostki niewygasających wydatków.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 225 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu rozliczeń z poszczególnymi jednostkami budżetowymi z tytułu przekazanych im środków na realizację niewygasających wydatków. Konto 225 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan nierozliczonych środków przekazanych jednostkom budżetowym na realizację niewygasających wydatków.

Zmiany w pozostałych kontach

Ze względu na dodanie konta 225 „Rozliczenie niewygasających wydatków” wprowadzono również poprawki w kontach 240 i 904.

Konto 240 – „Pozostałe rozrachunki” służy do ewidencji innych rozrachunków związanych z realizacją budżetu, z wyjątkiem rozrachunków i rozliczeń ujmowanych na kontach 222, 223, 224, 225, 227, 228, 250, 260. Ewidencja szczegółowa do konta 240 powinna umożliwić ustalenie stanu rozrachunków według poszczególnych tytułów oraz według kontrahentów. Konto 240 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn konta 240 oznacza stan należności, a saldo Ma konta 240 – stan zobowiązań z tytułu pozostałych rozrachunków.

Dla ewidencji wydatków niewygasających druga ważna zmiana to wprowadzenie konta 225 do opisu konta 904. Konto 904 – „Niewygasające wydatki” służy do ewidencji niewygasających wydatków. Na stronie Wn konta 904 ujmuje się:
1) wydatki jednostek budżetowych dokonane w ciężar planu niewygasających wydatków, na podstawie ich sprawozdań budżetowych, w korespondencji z kontem 225;
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK