| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak wnieść skargę do WSA na decyzję izby skarbowej

Jak wnieść skargę do WSA na decyzję izby skarbowej

Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. W praktyce najczęściej organem tym jest izba skarbowa. Przedstawiamy zasady składania oraz wzór skargi do WSA na decyzję izby.


Podatnicy skargę na decyzję dyrektora izby skarbowej mogą wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Skargę należy wnieść w terminie do trzydziestu dni od dnia doręczenia decyzji. Skarżący powinien uiścić opłaty sądowe przy jej wnoszeniu.

Dyrektor danej izby przekazuje skargę do WSA w ciągu trzydziestu dni od dnia jej wniesienia wraz z aktami sprawy i swoją odpowiedzią na skargę. Dyrektor może też nie przekazać do WSA sprawy do rozpatrzenia, uwzględniając słuszność skargi.

Skarga do WSA powinna zawierać m.in.:
1) wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności,
2) oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy,
3) określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.

WSA odrzuci skargę w każdej sytuacji, gdy jej wniesienie jest niedopuszczalne. Przyczynami odrzucenia skargi może być np. to, że wniesiono ją po upływie terminu do wniesienia skargi. Taki skutek powoduje też np. nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi (najczęściej jest to nieopłacenie wymaganych kosztów sądowych).
Warto pamiętać, że samo wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji dyrektora izby skarbowej. Po przekazaniu skargi do WSA, sąd ten może jednak na wniosek podatnika wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji w całości lub części, np. w zakresie jej egzekucji. Taka możliwość ma miejsce, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Przypomnijmy, że podatnik może zapobiec egzekucji, ustanawiając – jeszcze przed wydaniem niekorzystnej dla niego decyzji przez organ podatkowy – zabezpieczenie (np. hipotekę na nieruchomości podatnika).

WSA, uwzględniając skargę na decyzję lub postanowienie, może uchylić je w całości albo w części. Warunkiem jest np. stwierdzenie naruszenia przepisów, które miało wpływ na przebieg postępowania podatkowego. Efektem takiego orzeczenia WSA będzie ponowne rozpoznanie sprawy przez organy podatkowe. Drugi typ rozstrzygnięć WSA polega na definitywnym wyeliminowaniu wadliwej decyzji, stwierdzając jej nieważność – sprawa podatnika nie jest wtedy ponownie rozpatrywana przez organy podatkowe.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


• rozdział 2, art. 145 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1417

Tomasz Król
konsultant z prawa gospodarczego i podatkowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK