| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Nowe obowiązki płatników od 2007 r.

Nowe obowiązki płatników od 2007 r.

Od 2007 r. płatnicy będą musieli składać tylko jedną deklarację - roczną. Ustawodawca zrezygnował bowiem z obowiązku składania miesięcznych deklaracji.


Ustawodawca sprecyzował też, że jeśli przychody wymienione w art. 29 updof podatnik objęty ograniczonym obowiązkiem podatkowym będzie uzyskiwał bez pośrednictwa płatnika, to na nim będzie spoczywał obowiązek wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego. Podatek ten będzie wpłacany za miesiące, w których ten przychód został uzyskany, w terminie do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Wynika to z dodanego do art. 41 updof ust. 1b.

Od 2007 r. nie ulegnie również zmianie termin sporządzania informacji rocznych. Tak jak dotychczas, płatnicy będą musieli je sporządzić i przekazać podatnikom oraz właściwym urzędom skarbowym w terminie do końca lutego następnego roku.

Od przyszłego roku zostanie również wprowadzona możliwość opłacania zaliczek co kwartał. Będą mogli z niej skorzystać mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Ustawodawca zdefiniował w ustawie pojęcie małego podatnika. Będzie nim podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro (w 2007 r. jest to kwota 3 180 000).

Obowiązek wpłacania zaliczki powstanie, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Zaliczkę za ten kwartał będzie stanowił podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b updof. Natomiast zaliczka za kolejne kwartały będzie ustalana w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały.

Z możliwości opłacania kwartalnych zaliczek będą mogli skorzystać również podatnicy opodatkowani według stawki liniowej.
Zasady ustalania wysokości zaliczek za poszczególne kwartały są dla nich identyczne. Jedyną różnicę stanowi stawka liniowa (zamiast stawki ze skali) stosowana do obliczenia wysokości należnej zaliczki.

Warunkiem skorzystania z opłacania zaliczek w odstępach kwartalnych jest zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. Trzeba będzie to uczynić nie później niż do 20 lutego następnego roku. Natomiast podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego muszą złożyć zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie wywoła skutek także w latach następnych, jeśli nie nastąpi rezygnacja z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek w ustawowym terminie.

• art. 32 ust. 6, art. 38 ust. 1–1b, art. 41 ust. 1–2b, art. 41a, art. 42 ust. 1–1a, art. 44 o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354 (omówiona w artykule nowelizacja ustawy przed wysłaniem numeru Mk do drukarni nie ukazała się jeszcze w Dzienniku Ustaw)

Małgorzata Korycka
konsultant biura rachunkowego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK