| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Pracownicza dokumentacja podatkowa

Pracownicza dokumentacja podatkowa

Podatnicy chcący dokonać samodzielnie rocznego rozliczenia z podatku dochodowego, bez pośrednictwa swojego pracodawcy, muszą dysponować stosownymi danymi obejmującymi wartości istotne do obliczenia wysokości tego podatku.

•  centrum integracji społecznej – od wypłacanych świadczeń integracyjnych, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U. nr 122, poz. 1143 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 94, poz. 651).

Termin przekazania informacji rocznej ma charakter instrukcyjny, co oznacza, że płatnik również po jego upływie ma prawo przekazać podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu imienną informację.

Jeśli natomiast w trakcie roku podatkowego ustał obowiązek poboru zaliczki przez pracodawcę, powinien on przekazać podatnikowi informację do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka. W przypadku zaś zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika – przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym – do dnia zaprzestania tej działalności.

Rozliczenie się płatnika z pobranych zaliczek

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 104, poz. 711), płatnicy mają obowiązek odprowadzania pobranych kwot z dochodu podatnika do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki. Dotyczy to zarówno zaliczek na podatek, jak i ewentualnie niedopłaty rocznego podatku. Jednocześnie z obowiązkiem wpłaty podatku podatnik zobowiązany jest złożyć do właściwego urzędu skarbowego stosowną deklarację podatkową według ustalonego wzoru. Obowiązek ten musi być zatem również spełniony do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki. Zaliczki powinny zostać odprowadzone do właściwego urzędu skarbowego. W tym przypadku urzędem właściwym jest urząd, którym kieruje naczelnik właściwy ze względu na:
•  miejsce zamieszkania płatnika, gdy jest on osobą fizyczną,
•  miejsce siedziby, jeśli posiada siedzibę,
•  miejsce prowadzenia działalności, jeśli nie jest osobą fizyczną, a nie posiada siedziby.

Wzór deklaracji (formularz PIT-4) został określony w przepisach wykonawczych do ustawy. Deklaracja PIT-4 ma charakter zbiorczy. Wynika to z przepisów rozporządzenia, które stanowią, że deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy sporządza się od łącznej kwoty dokonanych wypłat.

W formularzu PIT-4 należy wskazać łączną kwotę podlegającą wpłacie na rachunek urzędu skarbowego. Kwota ta może różnić się od sumy pobranych zaliczek. Ustawodawca nakazuje wyjaśnienie tych ewentualnych różnic.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK