| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak prawidłowo złożyć oświadczenie na formularzu PIT-12

Jak prawidłowo złożyć oświadczenie na formularzu PIT-12

Obowiązkiem każdego podatnika jest rozliczenie się z podatku należnego za dany rok podatkowy - przez złożenie właściwemu urzędowi skarbowemu zeznania rocznego i ewentualną dopłatę brakującej kwoty podatku. Jednak nie zawsze podatnicy muszą rozliczać się osobiście. Niekiedy może ich wyręczyć płatnik.


Aby jednak rozliczenie przez płatnika było możliwe, podatnik musi spełnić określone przepisami ustawy warunki. Oprócz nieuzyskiwania dochodów innych poza tymi, które osiągnął za pośrednictwem płatnika (z wyjątkiem dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany), podatnik musi złożyć płatnikowi oświadczenie na formularzu PIT-12. Musi to zrobić do 10 stycznia następnego roku.


W oświadczeniu tym podatnik potwierdza, że nie zamierza: rozliczyć się na preferencyjnych zasadach (z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko) oraz korzystać z ulg i odliczeń (z wyjątkami określonymi w przepisach), a także przekazywać 1% podatku na rzecz uprawnionej organizacji pożytku publicznego. Podatnik potwierdza także, że nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwrotu uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.


WAŻNE!

Oświadczenie składane na druku PIT-12 jest traktowane na równi z zeznaniem. Dlatego podanie danych niezgodnych z rzeczywistością i narażenie przez to Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku jest zagrożone sankcjami przewidzianymi w Kodeksie karnym skarbowym.


Złożenie oświadczenia PIT-12 w ustawowym terminie powoduje, że płatnik jest zobowiązany do sporządzenia rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40. W związku z tym powstaje pytanie, czy jest możliwe rozliczenie przez płatnika w przypadku złożenia tego oświadczenia przez podatnika po 10 stycznia następnego roku, a więc po przekroczeniu ustawowego terminu.


Odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Płatnik może sporządzić roczne obliczenie podatku na PIT-40 również wtedy, gdy podatnik złożył oświadczenie PIT-12 po upływie powyższego terminu. Różnica polega na tym, że wówczas sporządzenie PIT-40 zależy wyłącznie od dobrej woli płatnika, a więc podatnik nie może skutecznie domagać się wykonania tej czynności, powołując się na obowiązek nałożony na płatnika przepisami ustawy.


Podatnicy często popełniają też błąd polegający na tym, że traktują jako równoważne oświadczeniu PIT-12 oświadczenie dla celów obliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy (PIT-2). PIT-2 stanowi natomiast wyłącznie podstawę do zmniejszania miesięcznej zaliczki o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty wolnej od podatku, dlatego nie może zastąpić złożenia oświadczenia PIT-12, które jest obwarowane szczególnym rygorem prawnym. Jeśli podatnik chce zostać wyręczony przez płatnika w obowiązkach rocznego rozliczenia podatku, powinien zatem pamiętać o złożeniu PIT-12, niezależnie od tego, czy złożył również płatnikowi PIT-2.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


- art. 32 i 37 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Anna Welsyng

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK