| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie warunki należy spełnić, aby móc ustalać różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości

Jakie warunki należy spełnić, aby móc ustalać różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości

Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych daje od 1 stycznia br. możliwość rozliczania różnic kursowych w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości.


W związku z licznymi pytaniami Czytelników poniżej szczegółowo omawiamy zasady wyboru nowej metody rozliczania różnic kursowych.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym dała szczególny przywilej podatnikom, których sprawozdania finansowe są badane przez podmiot do tego uprawniony. Przywilejem tym jest możliwość zaliczania różnic kursowych do kosztów lub przychodów podatkowych na podstawie uregulowań ustawy o rachunkowości. Podatnicy tacy muszą jednak spełnić kilka warunków.

• Wybraną metodę należy stosować przez okres nie krótszy niż 3 lata podatkowe. Zobowiązanie takie (mimo że aż na 3 lata) nie powinno w praktyce budzić większych zastrzeżeń ani problemów.

• W czasie stosowania tej metody sprawozdania finansowe jednostki będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania. Ponieważ ustawodawca stwierdza jedynie, że „sprawozdania finansowe będą badane”, więc należy uznać, że dotyczy to zarówno jednostek, które w myśl ustawy o rachunkowości obowiązkowo muszą podlegać badaniu, jak i jednostek, które z własnej woli zdecydują się badać swoje sprawozdania finansowe (przez okres 3 lat, niezależnie od tego, że ustawa o rachunkowości nie nakłada na nie takiego obowiązku).

• Wybór metody należy zgłosić do urzędu skarbowego. Pisemne zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego musi nastąpić w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego (czyli dla większości podatników do 31 stycznia 2007 r.). W przypadku podatników rozpoczynających działalność termin ten ustalony jest jako „30 dni od dnia rozpoczęcia działalności”. Podobna procedura (tj. pisemne informowanie naczelnika właściwego urzędu skarbowego) obowiązuje w przypadku rezygnacji ze stosowania tej metody, przy czym należy to zrobić do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym zamierza się zrezygnować ze stosowania tej metody. Jeżeli podatnik zdecyduje się stosować tę metodę w 2007 r., pierwszym rokiem podatkowym, w którym może już jej nie stosować, będzie rok 2010, pod warunkiem że w roku 2009 (do 31 grudnia) nastąpi pisemne poinformowanie urzędu skarbowego o rezygnacji.

• Decydując się na ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, podatnicy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym wybrana została ta metoda, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego.

• Należy wybrać częstotliwość dokonywania wyceny pozycji aktywów i pasywów w walutach obcych. Podatnicy mają tu do wyboru 3 warianty wyceny (zarówno pozycji bilansowych, jak i pozabilansowych) tj.:
- na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub
- na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego, lub
- tylko na ostatni dzień roku podatkowego.
 

Podstawa prawna:
- art. 9b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589
- art. 14b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Paweł Muż
ekonomista, księgowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK