| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak dokonać automatyzacji przeksięgowań sald kont księgi głównej do bilansu oraz rachunku zysków i strat

Jak dokonać automatyzacji przeksięgowań sald kont księgi głównej do bilansu oraz rachunku zysków i strat

Właściwe powiązanie sald końcowych kont księgi głównej w informatycznych systemach finansowo-księgowych pozwala na automatyczne sporządzania sprawozdań finansowych. Poniżej prezentujemy praktyczny przykład powiązania sald kont z odpowiednimi pozycjami sprawozdań finansowych.


Na koniec roku obrotowego należy jeszcze raz przyjrzeć się powiązaniu sald końcowych kont księgi głównej ze sprawozdaniami w systemie informatycznym. Szczególnie należy pamiętać o sprawdzeniu powiązań sald końcowych tych kont syntetycznych, które zostały założone w ostatnim roku obrotowym. Jest to istotne dlatego, że niektóre systemy finansowo-księgowe dopuszczają, aby nowo założone konto syntetyczne w kartotece planu kont zostało przypisane do konkretnej pozycji sprawozdania w innym momencie niż moment założenia konta. Wówczas system finansowo-księgowy dopuszcza księgowanie operacji na tym koncie w ciągu roku obrotowego. Dlatego w praktyce zdarza się, że powiązanie to odbywa się w terminie późniejszym.UWAGA!

W sytuacji, w której zapomniano o powiązaniu salda konta z pozycją sprawozdania, system finansowo-księgowy powinien informować o wystąpieniu błędów po wydaniu polecenia sporządzenia sprawozdania.


W zakładowych planach kont firm, które wchodzą w skład grupy jednostek powiązanych, powstała konieczność wyodrębnienia kont bilansowych według podmiotów powiązanych i pozostałych dla:

- długoterminowych należności (pozycje A.III.1 oraz A.III.2),

- długoterminowych inwestycji (pozycje A.IV.3.a. oraz A.IV.3.b. - "Długoterminowe aktywa finansowe"),

- krótkoterminowych należności (pozycje B.II.1 - "Należności od jednostek powiązanych" i B.II.2 - "Należności od pozostałych jednostek"),

- krótkoterminowych inwestycji (pozycje B.III.1.a. oraz B.III.1.b. - "Krótkoterminowe aktywa finansowe").


Rachunek zysków i strat (zarówno w wariancie kalkulacyjnym, jak i porównawczym) wymaga wyodrębnienia niektórych wartości odnoszących się do relacji podmiotu z jednostkami powiązanymi. Dotyczy to grup kont, które tworzą wartości dla pozycji:

- przychodów netto ze sprzedaży i zrównanych z nimi,

- dywidend i udziałów w zyskach w grupie przychodów finansowych,

- odsetek w grupie przychodów finansowych,

- odsetek w grupie kosztów finansowych.


W związku z tym, w zespole 7 kont "Przychody i koszty związane z ich osiągnięciem" podmioty mogą przyjąć dwa rozwiązania:

- utworzenie oddzielnych kont syntetycznych dla jednostek powiązanych i jednostek pozostałych albo

- wyodrębnienie konta analitycznych dla jednostek powiązanych.


W tabeli 1 został zaprezentowany przykładowy zakładowy plan kont. Uwzględniono w nim wyodrębnienie konta dla powiązanych i pozostałych jednostek, a pominięto konta pozabilansowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK