| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Audyt poprawności prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera dotyczy przede wszystkim takich zagadnień, jak miejsce prowadzenia i przechowywania ksiąg, procedura otwarcia i zamknięcia oraz drukowania ksiąg, sprawdzalność, bezbłędność i warunki prowadzenia ksiąg na bieżąco, sporządzanie elektronicznych dowodów księgowych, a także realizacja wymagań dotyczących ochrony danych systemów informatycznych rachunkowości.

n oznaczenie ksiąg komputerowych (niezależnie od formy prezentacji) nazwą programu przetwarzania danych księgowych, w którym księgi się prowadzi.


W nowelizacji ustawy zamieszczono zmiany w zakresie obowiązku otwarcia i zamknięcia ksiąg rachunkowych (art. 12 ust. 1-4).

Audytor oceni w szczególności:
czy zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe (art. 12 ust. 5).


Zgodnie z ustawą dziennik zawiera chronologiczne ujęcie zdarzeń, jakie nastąpiły w danym okresie sprawozdawczym. Bez względu na technikę prowadzenia ksiąg rachunkowych dziennik powinien umożliwiać uzgodnienie jego obrotów z obrotami zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej.


UWAGA!

Mimo że w ustawie zrezygnowano z zapisu o ujmowaniu w dzienniku prowadzonym przy użyciu techniki komputerowej wyłącznie zapisów sprawdzonych, jednak nie należy tego interpretować jak pozwolenia na traktowanie dziennika jako miejsca zapisów próbnych, przed wprowadzeniem właściwych zapisów.


Jeżeli jednostka stosuje dzienniki częściowe, grupujące zdarzenia według ich rodzajów, to zobowiązana jest sporządzić zestawienie obrotów tych dzienników za dany okres sprawozdawczy. Nadal obowiązuje zasada kolejnej numeracji wszystkich zapisów w dzienniku oraz ciągłość liczenia sum zapisów (obrotów).

Audytor oceni w szczególności:

czy sposób dokonywania zapisów w dzienniku umożliwia ich jednoznaczne powiązanie ze sprawdzonymi i zatwierdzonymi dowodami księgowymi, a ponadto czy pozwala ustalić osobę odpowiedzialną za treść zapisu (art. 14 ust. 4). Każdy dokument w informatycznym systemie jest autoryzowany, jeśli zawiera jednoznaczne identyfikatory osób odpowiedzialnych za wprowadzony do systemu zapis księgowy.


Z ustawy usunięto zupełnie niepraktyczny i kosztowny wymóg comiesięcznego drukowania dziennika. Zastąpiono go obowiązkiem drukowania ksiąg na koniec roku obrotowego, jeśli oczywiście księgi nie zostaną przeniesione na inny komputerowy nośnik danych, zapewniający trwałość zapisu informacji przez czas nie krótszy niż wymagany dla przechowywania ksiąg rachunkowych (obecnie co najmniej 5 lat zamiast 3 lat od dnia zamknięcia roku obrotowego, którego dokumenty dotyczą).


Konta księgi głównej zawierają zapisy o zdarzeniach w ujęciu systematycznym i w kolejności chronologicznej. Na kontach księgi głównej obowiązuje ujęcie zarejestrowanych uprzednio lub równocześnie w dzienniku zdarzeń, zgodnie z zasadą podwójnego zapisu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK