| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Audyt poprawności prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera dotyczy przede wszystkim takich zagadnień, jak miejsce prowadzenia i przechowywania ksiąg, procedura otwarcia i zamknięcia oraz drukowania ksiąg, sprawdzalność, bezbłędność i warunki prowadzenia ksiąg na bieżąco, sporządzanie elektronicznych dowodów księgowych, a także realizacja wymagań dotyczących ochrony danych systemów informatycznych rachunkowości.

Audytor oceni w szczególności:

czy program finansowo-księgowy wykorzystywany w jednostce pozwala na sprawdzenie poprawności przetworzenia danych oraz kompletności zapisów, a jego procedury programowe, poza poprawnością i kompletnością zapisów, analizują identyczność zapisów.


Niestety, ze względu na obowiązek przechowywania i ochrony danych w miejscu ich powstania, w sposób zapewniający niezmienność przez wymagany ustawowo okres, powyższy zapis może stanowić dla firm największą uciążliwość, ponieważ w praktyce wymusi konieczność zapewnienia ochrony danych w dwóch miejscach.

Dokumenty księgowe tworzone automatycznie w sposób zdefiniowany w systemie nie wymagają potwierdzenia w formie dokumentu drukowanego, a ponadto pozwalają unikać dowolności i pomyłek. Przykładowo, w jednostkach generujących znaczną liczbę dokumentów (np. w hurtowniach), w związku z masowym rozliczaniem obrotu towarowego, nie ma zbyt wiele czasu na sporządzanie potwierdzeń automatycznych księgowań. Okazuje się więc, że drukowanie dokumentów w kopiach stanowi wąskie gardło wielu systemów informatycznych. Dlatego modyfikacja ustawy w art. 20, pozwalająca na uznanie za poprawne dowodów w postaci zapisów elektronicznych, w szczególności przy różnorodnych transakcjach rejestrowanych automatycznie przez system, rozwiązuje powyższy problem. Przykładem mogą być: tworzenie i dekretacja dokumentów dla obrotu składnikami majątkowymi (szczególnie obrotu materiałowego), dekretacja automatycznych rozliczeń odchyleń i kosztów na koniec każdego okresu obrotowego, dekretacja różnic kursów walut, naliczanie not odsetkowych, rozliczeń saldami, różnic inwentaryzacyjnych czy korekt księgowych.


Ważnym uzupełnieniem tej regulacji stają się postanowienia zawarte w art. 21 ustawy. Pojawił się tutaj zapis (ust. 1a), którym ustawodawca zezwala na niezamieszczanie w dowodzie księgowym:

n podpisu wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,

n stwierdzenia sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca i sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacji),

n podpisu osoby odpowiedzialnej za powyższe wskazania, jeśli informacje te wynikają z techniki dokumentowania dowodów księgowych.

Zatem poprzez treść tego zapisu potwierdzona została możliwość dokumentowania zapisów dokonywanych w księgach rachunkowych na podstawie algorytmów programowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK