| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak wybrać zaliczki uproszczone na 2007 r.

Jak wybrać zaliczki uproszczone na 2007 r.

Do 20 lutego 2007 r. podatnicy mogą wybrać uproszczony sposób zapłaty zaliczek. W 2007 r. zaliczek uproszczonych nie mogą wybrać podatnicy, którzy w 2007 r. albo w 2006 r. po raz pierwszy podjęli działalność gospodarczą.

 

W 2007 r. zniknęła jedna z korzyści płacenia zaliczek na podatek dochodowy w sposób uproszczony. Do końca 2006 r. polegała ona na zwolnieniu przedsiębiorców, którzy wybrali zaliczki uproszczone, z obowiązku składania deklaracji miesięcznych. W 2007 r. - po likwidacji obowiązku składania deklaracji miesięcznych (PIT-5, PIT-5L, CIT-2) - podstawowa korzyść z płacenia zaliczek uproszczonych polega na zwolnieniu przedsiębiorcy z konieczności obliczania ich wysokości. Jest ona ustalana w sposób zryczałtowany na początku roku podatkowego na podstawie osiągniętych dochodów w latach poprzednich. Nowością w 2007 r. jest umożliwienie opłacania zaliczek uproszczonych przez podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowanych podatkiem liniowym.


Podatnicy, którzy począwszy od 2007 r. po raz pierwszy chcą opłacać zaliczki uproszczone, są obowiązani, do 20 lutego 2007 r., zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy rozliczeń. Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego kolejnego roku, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Konsekwencją tego wyboru jest obowiązek stosowania uproszczonych zaliczek przez cały rok podatkowy. Obliczone dla danego roku podatkowego zaliczki uproszczone (co miesiąc ta sama kwota) należy wpłacać w terminach przewidzianych dla zaliczek miesięcznych obowiązujących podatników niepłacących zaliczek uproszczonych. Po zakończeniu 2007 r. należy rozliczyć się na odpowiednim dla danego przedsiębiorcy zeznaniu rocznym. Warto pamiętać, że z zaliczek uproszczonych mogą korzystać także podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym.


W 2007 r. - tak samo jak w latach ubiegłych - zaliczki miesięczne w uproszczonej formie należy wpłacić w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, przy zastosowaniu stawek obowiązujących w danym roku podatkowym, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Pod uwagę bierze się dochód wykazany w rocznym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), złożonym:

1) w 2006 r. (czyli w zeznaniu rocznym za 2005 r.) albo

2) w 2005 r. (czyli w zeznaniu rocznym za 2004 r.)

- w przypadkach opisanych poniżej.


Zeznanie za 2004 r. uwzględnia się, jeżeli w zeznaniu za 2005 r. przedsiębiorca nie wykazał dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazał dochód w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł. Jeżeli w zeznaniu za 2004 r. podatnik nie wykazał dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazał dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł, w 2007 r. nie ma możliwości wpłat zaliczek w uproszczonej formie.

Kwoty wpłacanych w formie uproszczonej zaliczek pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacanych w poszczególnych miesiącach.


WAŻNE!

Nowością w 2007 r. jest umożliwienie opłacania zaliczek uproszczonych przez podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowanych podatkiem liniowym.

Podstawa prawna:

- art. 44 ust. 6b-6i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Marta Matłok

konsultant biura rachunkowego

 

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK