| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Podatek od spadków i darowizn w 2007 r.

Podatek od spadków i darowizn w 2007 r.

Zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. do przepisów normujących podatek od spadków i darowizn mają na celu zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliższej rodziny. Chodzi przede wszystkim o zniesienie obciążeń podatkowych dla nabywających nieodpłatnie majątek od osób najbliższych.

W przypadku nabycia w drodze dziedziczenia, zapisu lub dalszego zapisu - na złożenie zawiadomienia w urzędzie skarbowym jest miesiąc od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
 

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych
składa się na formularzu SD-Z1.
Wzór zgłoszenia określa rozporządzenie Ministra Finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. W zgłoszenia SD-Z1 należy zawrzeć m.in.:
- dane identyfikujące podatników obowiązanych do złożenia zgłoszenia oraz dane stanowiące podstawę zaliczenia do I grupy podatkowej,
- dane identyfikujące oraz ostatni adres spadkodawcy, darczyńcy lub innej osoby, od której lub po której została nabyta własność rzeczy lub prawa majątkowe,
- dane dotyczące nabytych rzeczy lub praw majątkowych, ich rodzaj, miejsce położenia rzeczy lub wykonywania praw majątkowych, wraz z ich wartością rynkową, oraz wielkość nabytego udziału - uwzględniając konieczność potwierdzenia nabycia w celu skorzystania ze zwolnienia.

Zwolnienie od podatku tylko przy zgłoszeniu

Jeszcze raz wymaga podkreślenia warunek złożenia w urzędzie skarbowym na specjalnym formularzu SD-Z1 zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny, dziedziczenia, zapisu lub dalszego zapisu. W przeciwnym razie, takie nabycie nawet od członków najbliższej rodziny będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. A zgodnie z przepisami, opodatkowaniu podlega nabycie od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł (jest to limit liczony w okresach pięcioletnich - zob. art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy).
W razie niezłożenia zgłoszenia od nadwyżki ponad tę kwotę trzeba będzie zapłacić podatek według obowiązującej I grupę w podatku od spadków i darowizn skali podatkowej.
 
W 2007 r. w podatku od spadków i darowizn obowiązują takie same skale podatkowe, jakie obowiązywały w 2006 r. Przypomnijmy, że podatek oblicza się - zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy - od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skal podanych w tabeli niżej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zgłoszenie po terminie

Szczęśliwie ustawa przewiduje wyjątek od konieczności zachowania terminu jednego miesiąca na złożenie zgłoszenia.
Otóż może się przecież zdarzyć, że nabywca dowie się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (przy dziedziczeniu - po upływie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku). W takiej sytuacji również stosuje się zwolnienie, jeżeli nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu (zob. art. 4a ust. 2 ustawy).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK