| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak ująć w księgach koncesję

Jak ująć w księgach koncesję

Otrzymana przez firmę koncesja będzie w księgach ujęta jako wartość niematerialna i prawna, jeżeli spełnione zostaną warunki przewidziane dla tego składnika majątku w definicji z ustawy o rachunkowości.


Przede wszystkim musi być przyznana na okres dłuższy niż rok, a także musi być używana na potrzeby tej firmy. Wartością początkową natomiast będzie tzw. cena nabycia według art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, która w tym przypadku stanowi kwotę zapłaconą. Wprowadzenie do ksiąg koncesji uzyskanej w drodze decyzji będzie uwidocznione przykładowo następującym zapisem: strona Wn konta 023 konta „Inne wartości niematerialne i prawne”/Ma 130 Rachunek bankowy (lub 240 „Inne rozrachunki”). Zgodnie z prawem bilansowym otrzymana koncesja jako wartość niematerialna i prawna będzie podlegała amortyzacji. Jej okres może być równy temu, na który koncesja została przyznana.


W przypadku gdy zgodnie z polityką rachunkowości stanowi kwotę nieistotną, koncesję można bezpośrednio zarachować w koszty. W przypadku firmy ewidencjonującej koszty na kontach zespołu 4 ewidencja koncesji może przebiegać następująco: strona Wn konta 454 konta „Pozostałe podatki i opłaty”/Ma 130 Rachunek bankowy.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:
- Art. 3 ust. 1 pkt 14 oraz art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


Agnieszka PokojskaPolecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK