| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak dokumentować transakcje zabezpieczające

Jak dokumentować transakcje zabezpieczające

W celu udowodnienia, że zawierana transakcja jest transakcją zabezpieczającą, przed zawarciem kontraktu należy ją odpowiednio udokumentować - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.


Polskie firmy coraz częściej korzystają z instrumentów finansowych do zabezpieczenia różnego rodzaju ryzyk gospodarczych mogących powodować duże spadki przychodów lub wzrost kosztów. Instrumenty te są dostępne albo na rynkach regulowanych, albo na rynkach nieregulowanych. Pojawienie się nowych rodzajów transakcji i instrumentów na rynku wywołało potrzebę wykazania ich w księgach rachunkowych. Do instrumentów zabezpieczających i pozycji zabezpieczonych odnoszą się przepisy art. 35a ustawy o rachunkowości oraz § 27-34 rozporządzenia MF.


Celem transakcji zabezpieczającej jest zabezpieczenie:

- wartości godziwej,

- przepływów pieniężnych,

- udziałów w aktywach netto jednostek zagranicznych.


JAKIE WARUNKI MUSI SPEŁNIAĆ TRANSAKCJA ZABEZPIECZAJĄCA?

Zgodnie z art. 35a ust. 3 ustawy o rachunkowości kontrakt może być uznany za zabezpieczający, jeżeli:

- przed zawarciem kontraktu ustalono jego cel oraz określono, które aktywa lub pasywa mają zostać zabezpieczone za pomocą tego kontraktu,

- zabezpieczający instrument finansowy będący przedmiotem kontraktu i zabezpieczane za jego pomocą aktywa lub pasywa charakteryzują się podobnymi cechami, a w szczególności wartością nominalną, datą zapadalności, wpływem zmian stopy procentowej albo kursu waluty,

- stopień pewności oczekiwań dotyczących przewidywanych w wyniku kontraktu przepływów środków pieniężnych jest znaczny.

Rachunkowość zabezpieczeń polega na wykazaniu pozycji zabezpieczonej i instrumentu zabezpieczającego w wartości netto. Dlatego podstawą stosowania tej zasady jest odpowiednie udokumentowanie transakcji zabezpieczającej.


Uwaga! Dokumentację transakcji zabezpieczającej należy sporządzić przed zawarciem umowy. Ze sporządzonej dokumentacji powinno jednoznacznie wynikać, że transakcja ta spełnia warunki transakcji zabezpieczającej.


Istotnym warunkiem uznania kontraktu za instrument zabezpieczający - i całej transakcji za zabezpieczającą - jest jego skuteczność. W dokumentacji opisuje się nie tylko ocenianą skuteczność transakcji, ale również stosowaną metodę oszacowania.

W rozumieniu przepisów rozporządzenia MF transakcja jest skuteczna, jeżeli pomiar zmian wartości godziwej lub przepływów środków pieniężnych dotyczących instrumentu zabezpieczającego w stosunku do zmian wartości godziwej lub przepływów środków pieniężnych dotyczących pozycji zabezpieczonej mieści się w przedziale 80-125%.

Skuteczność danej transakcji należy monitorować i dokumentować przez cały okres jej trwania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK